Trening podczas upałów – na co uważać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Trening podczas upałów – na co uważać?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zwłaszcza podczas obecnego home office. Problem polega na tym, że właśnie mamy falę upałów, a wysoka temperatura i wysiłek nie zawsze idą w parze. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak trenować podczas upałów. 

Trening podczas upału – zagrożenia

Najbardziej niebezpieczne są treningi na dworze podczas upałów. Wysoka temperatura i ekspozycja na słońce bardzo negatywnie mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Podczas wysokich temperatur pocimy się zdecydowanie bardziej. Gdy dojdzie do tego wysiłek, grozić nam może odwodnienie. Pierwszym objawem odwodnienia jest wzmożone pragnienie. Niedostarczenie przez nas odpowiedniej ilości wody i elektrolitów może spowodować skurcze kończyn, wymioty, a także utratę świadomości. 

Udar słoneczny?

Tak, to także nam grozi, jeśli nie podejdziemy do tematu treningów podczas upału rozważnie. Objawami udaru słonecznego są między innymi bóle oraz zawroty głowy. Bardzo niebezpiecznym objawem bywa przyspieszona akcja serca czy bardzo wysoka temperatura często prowadząca do wymiotów i utraty przytomności. 

Jak i kiedy trenować podczas upałów?

Najważniejsze w tej kwestii są umiar i mierzenie sił na zamiary. Osoby zupełnie zdrowe mogą pozwolić sobie na intensywniejsze treningi latem. Te, które mają problemy z sercem czy wydolnością, powinny postawić na krótszą aktywność. Kiedy najlepiej trenować podczas upałów? Najlepszym czasem na aktywność fizyczną podczas wysokich temperatur są godziny ranne – na przykład do 11. Jeśli preferujesz treningi wieczorne, postaraj się je wykonywać po godzinie 18. W tych porach temperatury spadają i jest po prostu chłodniej. Podczas treningów bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Warto razem z wodą dostarczyć organizmowi elektrolitów. Pamiętaj także o odpowiednim doborze stroju treningowego – unikaj ciemnych kolorów i grubych materiałów. Postaw na lekkie, zwiewne zestawy sportowe w jasnych kolorach. Po skończonym treningu z kolei postaraj się schłodzić ciało i organizm, na przykład weź chłodny prysznic. 

Jakie treningi podczas upałów wykonywać?

Najlepszymi i najciekawszymi treningami na czas upałów będą wszelkie aktywności angażujące wodę. Najpopularniejszy jest basen – chłodna woda to coś, co lubimy latem. Plusem jest to, że wcale nie czuć, że się ćwiczy. Możesz się także zapisać na aqua aerobik, to świetna alternatywa dla zwykłego aerobiku, na pewno tak bardzo Cię nie zmęczy podczas wysokich temperatur na zewnątrz. Jeśli jednak niezbyt lubisz wodę i przesiadywanie w niej, możesz postawić na rower lub rolki. Pamiętaj jednak o ochronie głowy, także od słońca. Szukaj także ścieżek, które chociaż w części są zacienione. No i weź ze sobą wodę! Wiele trenujących osób kocha treningi siłowe – niestety ten typ treningu podczas upałów mogą wykonywać jedynie osoby stuprocentowo zdrowe. Jeśli wiesz, że nie masz problemów z układem krążenia, oddechowym czy problemów sercowych, bez problemu możesz wykonywać także takie treningi podczas upałów.

Trening w pomieszczeniu z klimatyzacją

To także jest alternatywa podczas upałów. Wiele osób stawia właśnie na kluby fitness i siłownie z klimatyzacją. Zwiększa to komfort trenowania, to fakt. Warto jednak mieć na uwadze, że klimatyzacja może Cię przeziębić. Wchodzisz z ultraciepłego dworu do zimnej sali – łatwo o szok termiczny i chorobę. Różnica temperatur nie powinna bowiem przekraczać sześciu stopni – większa różnica jest niebezpieczna dla zdrowia.

Przeczytaj też: https://forhomies.pl/dla-gadzeciarza/4-aplikacje-do-biegania-dla-poczatkujacych/

Zdjęcie główne: RF._.studio/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*