Co zrobić, żeby monstera miała więcej dziur?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co zrobić, żeby monstera miała więcej dziur?

Monstery to bezkonkurencyjne królowe naszych domów i mieszkań. Wcześniejszy okres ich świetności przypadał na czasy PRL-u, jednak na jakiś czas zostały zapomniane. 

Obecnie pojawiają się nie tylko w swojej naturalnej wersji. Bez problemu kupimy przypinki, kolczyki o fantazyjnym kształcie ich liści, pojawiają się również jako print na materiałach, dodatkach, a nawet tapetach. Ich pielęgnacja jest stosunkowo prosta, jednak nie zawsze przynosi oczekiwane przez nas efekty w postaci wielkich liści z charakterystycznymi dziurami.

Monstera dziurawa, bez dziur?

Czasem zdarza się tak, że pomimo naszych starań, posiadana przez nas monstera nadal ma pełne liście, bądź pojawiają się tylko pojedyncze dziury. Niestety to na początku zupełnie normalne. Cechą charakterystyczna dla młodych monster są pełne liście w kształcie serc. Dopiero z czasem pojawiają się te długo oczekiwane przez nas dziury.

Kolejnym z istotnych czynników mających wpływ na wygląd i wielkość liści ma również odpowiedni dostęp rośliny do słońca. Monstery nie lubią stać w cieniu, ale też źle znoszą poparzenia słoneczne. Najlepszym stanowiskiem będzie dla nich miejsce z dostępem do dużej ilości rozproszonego światła. Jeśli mimo tego nadal nie widać oczekiwanych efektów, może warto postawić ją bliżej okna? Konieczna jednak będzie tu stała obserwacja liści. Jeśli zaczną się wybarwiać na jasnozielony bądź żółty kolor, może to oznaczać poparzenia. Wtedy lepiej będzie, jeśli monstera wróci na swoje dawne miejsce. 

Poprzez pełne liście stara się ona „uzupełnić” brakujące rezerwy świetlne, stąd też brak poszarpanych otworów. Czasem roślina do pełnego rozwoju i wykształcenia ozdobnych liści potrzebuje po prostu większej donicy. Mała niestety hamuje rozwój, przez co rzadziej pojawiają się młode liście, a i na dziury nie mamy wtedy co liczyć. Przesadzanie najlepiej wykonywać wiosną. Nie możemy również zapominać o zakupie odpowiedniej ziemi dla monster, która zapewnia właściwe składniki odżywcze. Dla lepszego rozwoju monsterę należy nawozić w sezonie wiosenno–letnim raz na 2 tygodnie, nawozem dla monster lub do roślin zielonych.

Content Pixie/pexels.com

Pielęgnacja monstery

Kluczem do właściwej pielęgnacji monstery jest stanowisko, na którym się znajduje, oraz podlewanie. Monstery uwielbiają rozproszone światło, dlatego warto umieszczać je w pomieszczeniach od strony południowej. Pamiętaj, jednak że bezpośrednie nasłonecznienie jej szkodzi. Co ciekawe, wnikliwa obserwacja monstery pozwoli nam określić czy ma ona odpowiednie warunki świetlne. Pełne liście, a także wysokie ich umiejscowienie na wydłużonych pędach oznacza zbyt małą dawkę promieni świetlnych. Wtedy warto rozejrzeć się za jaśniejszym miejscem.

Kolejnym istotnym aspektem pielęgnacji monstery jest kwestia jej podlewania. Monstery nie przepadają za dużą ilością wody. Źle znoszą również wodę stojącą na podstawce bądź w osłonce. Najbezpieczniej jest podlewać je raz na 1–2 tygodnie. Warto wtedy również po prostu sprawdzić palcem w donicy, czy ziemia wyschła. Monstera i jej korzenie nie znoszą wodnistej i błotnej gleby, która prowadzi do gnicia i ostatecznie śmierci rośliny.

Aby uniknąć nadmiernego zbierania się wody, podczas przesadzania warto zatroszczyć się o drenaż. Możesz na przykład dół donicy wysypać keramzytem. Ważne jest również zwrócenie uwagi na ilość otworów w donicy, którymi może zostać odprowadzony nadmiar wody.

zdj. główne:Huy Phan/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*