Jak kupić dobre buty trekkingowe? Sprawdzone porady

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak kupić dobre buty trekkingowe? Sprawdzone porady

Dobre obuwie to podstawa wyposażenia każdego piechura. Decydując się na wypad w góry lub inny trudny teren koniecznie trzeba się zaopatrzyć w buty, które nie zawiodą nas w połowie drogi. Jak wybrać te właściwe?

Cechy butów trekkingowych

Buty trekkingowe są to buty przeznaczone do poruszania się w trudnym terenie, np. w górach czy w lesie. Ich specjalna budowa odpowiednio izoluje stopę od podłoża, zapewnia optymalny poziom wentylacji, a przy tym gwarantuje także nieprzemakalność. 

Właściwości dobrych butów do trekkingu:

Dobre buty trekkingowe sprawdzają się w trudnych warunkach i muszą spełniać kilka podstawowych warunków:

  • zabezpieczają stopy przed nierównościami terenu – odpowiednio gruba i elastyczna podeszwa musi chronić przed kamieniami, i innymi wypukłościami na drodze, które mogą prowadzić do powstania przykrych pęcherzy i odcisków;
  • zapewniają odpowiednią amortyzację – wielogodzinny marsz wymaga odpowiedniej amortyzacji stóp, w innym wypadku grozi nam przykry ból i uczucie „odbicia stóp”;
  • zabezpieczają kostkę – buty trekkingowe powinny mieć wyższą cholewkę, aby zabezpieczyć kostkę przed ewentualnym skręceniem lub otarciem przez wystające kamienie czy korzenie na trasie; 
  • zapewniają komfort termiczny w każdych warunkach pogodowych.

Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Dostosowanie obuwia do potrzeb

Decydując się na zakup obuwia trekkingowego, należy przede wszystkim określić swoje potrzeby i oczekiwania. Na rynku znajduje się mnóstwo produktów tego typu oferowanych przez różnych producentów. Ceny również wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli więc jesteśmy piechurami okazjonalnymi, którzy poruszają się po utartych szlakach turystycznych, wówczas powinniśmy rozważyć zakup obuwia z tzw. średniej półki (do około 600-700 złotych). Natomiast jeśli nasza przygoda z górami jest dużo bardziej zaawansowana, wówczas szukajmy sprawdzonych marek, które gwarantują komfort użytkowania nawet w najtrudniejszych warunkach – w tym przypadku kwestia ceny powinna być drugorzędna. 

Mierzenie butów outdoorowych

Buty trekkingowe najlepiej przymierzyć przed zakupem. W dobie zakupów internetowych jest to również możliwe – wiele sklepów obuwniczych oferuje darmowe zwroty lub wymiany. Jest to niezwykle istotne, gdyż w przypadku obuwia funkcyjnego liczy się perfekcyjne dopasowanie do stopy. Obuwie nie może być zbyt ciasne, ani za luźne, gdyż to mogłoby nawet skutkować urazem. Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest podeszwa chroniąca stopy podczas wędrówki. Nie powinna być zbyt sztywna, gdyż szybko spowoduje zmęczenie stóp, ale też nie sprawdzi się podeszwa zbyt miękka (odczujemy wówczas każdą nierówność terenu bezpośrednio na swojej skórze). Najlepsza będzie taka, która elastycznie będzie się dopasowywać do naszego chodu.

Waga butów trekkingowych

Równie istotna jest waga. Buty outdoorowe ważą sporo, zwłaszcza gdy w grę wchodzi solidna podeszwa i wysoka cholewka. Dlatego koniecznie trzeba je przymierzyć, by ocenić czy będziemy w stanie przez wiele godzin poruszać się w butach o tej konkretnej masie. Jeśli bardzo zależy nam na zabezpieczeniu kostki, a jednocześnie nie chcemy wysokiej cholewki, wówczas możemy zdecydować się na stuptuty, które osłonią buty od góry i zabezpieczą dolną część nogi.

Kupując buty trekkingowe, warto wybierać modele wyposażone w membranę. Jest to niewidoczny element, ale to właśnie dzięki niemu buty stają się nieprzemakalne i nawet w czasie dużej ulewy zachowasz suche skarpetki.

Buty trekkingowe: jak pielęgnować obuwie outdoorowe?

Dobre buty trekkingowe to spory wydatek, dlatego, żeby dobrze i długo nam służyły, musimy odpowiednio o nie zadbać. Przede wszystkim po każdej wyprawie należy niezwłocznie oczyścić buty. Warto najpierw zapoznać się z instrukcją producenta, która wyraźnie wskazuje jakich środków nie należy używać do pielęgnacji danego rodzaju obuwia. W większości przypadków do czyszczenia używamy miękkiej szczoteczki i ciepłej wody, które pozwolą pozbyć się kurzu, błota i innych pozostałości po wyprawie. Wyczyszczone obuwie należy dokładnie wysuszyć w ciepłym pomieszczeniu, z dala jednak od rozgrzanych grzejników, kaloryferów czy innych źródeł ciepła.

Po wyschnięciu warto zastosować środek impregnujący przeznaczony do materiału, z którego wykonane zostały nasze buty. Zabieg ten zabezpieczy je przed przemakaniem. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*