Aukcje komornicze – czym są i jak działają?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Aukcje komornicze – czym są i jak działają?

Aukcje komornicze umożliwiają zakup dóbr w bardzo atrakcyjnych cenach. To właśnie kwestie finansowe sprawiają, że coraz więcej osób jest zainteresowanych wzięciem w nich udziału. Co można nabyć na aukcjach? Samochody, antyki, biżuterię, a nawet mieszkania. Co więc warto wiedzieć, decydując się na zakup nieruchomości w taki sposób?

Aukcje komornicze – na czym polegają?

Aukcja komornicza jest organizowana, zgodnie z nazwą, przez komornika. Jej celem jest sprzedaż dóbr, które stanowią własność dłużnika. Urzędnik spienięża je, aby uzyskać kwotę konieczną do zaspokojenia roszczeń wierzyciela. Warto podkreślić, że taka procedura jest w pełni zgodna z prawem, a co więcej, pozwala kupującym na uzyskanie bardzo korzystnych cen – czasem znacznie poniżej rynkowych. 

Co można kupić na aukcjach komorniczych? Wśród nieruchomości dostępnych na licytacjach można spotkać:

 • mieszkania,
 • domy, 
 • działki budowlane, rolne i leśne,
 • garaże i miejsca postojowe,
 • lokale użytkowe,
 • hale i magazyny.

Jeśli zatem jesteś zainteresowany zakupem jednej z wymienionych nieruchomości, warto oprócz przeglądania ogłoszeń, zainteresować się aukcjami komorniczymi. Więcej na temat tego, jak dokładnie przebiegają, przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/nieruchomosci/aukcje-komornicze.

Tym, co najbardziej przyciąga licytujących, są oczywiście ceny, które czasami mogą być znacznie niższe nim te na wolnym rynku. Czy rzeczywiście udział w licytacjach jest tak opłacalny?

Ceny nieruchomości na aukcjach komorniczych

Jeśli jesteś zainteresowany wzięciem udziału w aukcji komorniczej, z pewnością chcesz dowiedzieć się, jak kształtują się ceny podczas takiej procedury. Zgodnie z zasadą, cena wywoławcza podczas pierwszej licytacji wynosi ¾ ceny szacunkowej. 

Może się zdarzyć, że będziesz jedyną osobą, która przystępuje do aukcji. W takiej sytuacji możesz liczyć na naprawdę korzystny zakup. Jeśli zainteresowanych jest sporo, ostateczny koszt danego przedmiotu może okazać się wyższy niż jego szacowana wartość. Warto również wziąć to pod uwagę.

Ubezpieczenie mieszkania z aukcji komorniczej

Ubezpieczenie mieszkania zawsze jest rozsądną decyzją, która pozwoli zabezpieczyć się przed konsekwencjami takich wydarzeń, jak:

 • pożar,
 • zalanie,
 • wybuch,
 • kradzież z włamaniem.

Jeśli nie wiesz, jakie ubezpieczenie wybrać i ile będziesz musiał za nie zapłacić, dobrym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatora, który znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Dzięki temu w łatwy sposób porównasz ceny i zakresy ochrony proponowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. 

Warunki, na jakich zawiera się polisę ubezpieczeniową, zawsze należy dobrać do indywidualnych potrzeb i rodzaju nieruchomości. Przykładowo:

 1. Domy wolnostojące są bardziej narażone na szkody wywołane siłami natury, dlatego przede wszystkim od nich warto je ubezpieczyć. 
 2. Mieszkania na wynajem warto ubezpieczyć od dewastacji mienia.
 3. Podczas ubezpieczania obiektów przemysłowych należy uwzględnić ryzyko pożarowe. 

W przypadku mieszkania z aukcji komorniczej warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Jego wartość może być wyższa niż kwota, którą za nie zapłaciłeś. To może rodzić pewne komplikacje podczas wypłaty odszkodowania. Z czym jest to związane?

Każda polisa uwzględnia sumy ubezpieczenia. Jest to najwyższa kwota ubezpieczenia, którą można uzyskać w przypadku wystąpienia szkody całkowitej. Jeśli zatem podczas zakupu polisy zostanie uwzględniona jedynie cena, za jaką kupiłeś nieruchomość, może wystąpić tak zwane niedoszacowanie mienia. 

W takim przypadku otrzymasz zbyt niskie odszkodowanie, dlatego zawsze warto zawrzeć polisę przy uwzględnieniu realnej wartości mieszkania lub domu. 

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*