Jak zorganizować przeprowadzkę? Krok po kroku

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zorganizować przeprowadzkę? Krok po kroku

Dla wielu osób przeprowadzka jest stresującym wydarzeniem. Aby proces przebiegł sprawnie, warto go odpowiednio wcześniej zaplanować oraz porządnie się przygotować. Sprawdź jak!

Choć przeprowadzka z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, to istnieją sposoby na to, aby całość przebiegła sprawnie i bez zbędnych nerwów. Warto oszacować, ile czasu potrzeba na każdy etap przeprowadzki, a następnie dokładnie ustalić, co potrzebujemy do każdego z nich. W artykule podpowiadamy, jak się tym efektywnie zająć.

Jak skutecznie zaplanować przeprowadzkę?

Kluczowym elementem, aby przeprowadzka przebiegła sprawnie, jest zdecydowanie odpowiednie przygotowanie. Dobrze znaleźć jeden spokojny wieczór, aby usiąść z kartką i długopisem lub laptopem, wszystko dokładnie notując. 

Szczegółowy plan, który uwzględni przebieg poszczególnych etapów w czasie, osoby odpowiedzialne za transport oraz wiele innych wynotowanych szczegółów z pewnością zmniejszy towarzyszący nam w tym okresie stres. Warto pamiętać, że nie da się uniknąć niespodziewanych przypadków, jednak można dużo zrobić, aby uniknąć takich niemiłych zaskoczeń. 

Po pierwsze, zaplanuj odpowiednio pracę, dostosowując liczbę obowiązków do swoich możliwości. Szczególnie zmieniając mieszkanie, kiedy trzeba sprawnie przewieźć rzeczy z jednego miejsca w drugie, wymaga to dużego zaangażowania czasowego. Warto odpowiednio wcześniej uprzedzić współpracowników, że będziemy w danym dniu mniej dyspozycyjni – najlepiej wziąć wolne.

Następnie trzeba określić budżet, jaki posiadamy na przeprowadzkę. To podyktuje dalsze kroki działania. Usługi firm przewozowych i miejsca do przechowywania rzeczy kosztują, dlatego trzeba je wliczyć w koszta.

Pakowanie – praktyczne wskazówki

Przy planowaniu przeprowadzki weź pod uwagę dystans oraz ilość rzeczy do przewiezienia. To mocno wpłynie na to, czy uda się całość zamknąć w jeden dzień, korzystając jedynie z własnego samochodu, czy trzeba będzie rozbić to na kilka weekendów i zatrudnić profesjonalną pomoc firmy transportowej.

Istnieje wiele opcji, aby zrobić to bardziej budżetowo – część osób decyduje się na wypożyczenie przyczepki lub większego auta dostawczego. Jednak w przypadku zdecydowanie większych mebli lub przedmiotów mających szczególną wartość (pianino, antyki) warto zdecydować się na usługę firmy zewnętrznej i doświadczonych specjalistów.

Pakowanie warto zacząć od przedmiotów, z których rzadko korzystamy w domu lub mieszkaniu. Zazwyczaj do tej grupy należą książki, ubrania sezonowe, ozdoby czy część zastawy stołowej. Koniecznie dokładnie opisz kartony, aby później łatwo było odnaleźć, co gdzie się znajduje. 

W przypadku delikatnych przedmiotów wypełnij pojemniki dodatkowo watą, gazetami, ścierkami, folią bąbelkową, które zabezpieczą je podczas transportu. Na sam koniec zapakuj rzeczy codziennego użytku, takie jak czajnik, podstawowe ubrania, ręczniki itp. 

Jeżeli ktoś posiada dzieci, warto w dniu przeprowadzki poprosić kogoś z rodziny lub znajomych, aby zaopiekował się nimi na czas kilkukrotnego przewożenia rzeczy.  

Podsumowanie – przeprowadzka krok po kroku

Posiadając odpowiednio przygotowany plan, skutecznie zmniejszamy niespodziewane problemy oraz opóźnienia w czasie. Oto, o co należy zadbać krok po kroku:

  1. Ustal termin oraz budżet.
  2. Dokładnie rozpisz wszystkie etapy, upewnij się, że o niczym nie zapomniałeś.
  3. Poinformuj pracowników o przeprowadzce i poproś o wolne.
  4. Znajdź opiekę dla dziecka na czas transportu.
  5. W pierwszej kolejności spakuj rzeczy, których używasz rzadko – dokładnie opisz kartony.
  6. Na sam koniec spakuj przedmioty, które stosujesz na co dzień.
  7. Zorganizuj transport, ustal czas i trasę.
  8. Jeżeli jest taka potrzeba, poproś kogoś o pomoc w załadunku i rozładunku.

Warto pamiętać, że jeżeli jednak przeprowadzka wydaje się za bardzo stresująca lub zwyczajnie nie możemy sobie pozwolić na wzięcie urlopu z pracy, można powierzyć cały proces profesjonalnej firmie. Specjaliści zajmą się wszystkim – od demontażu mebli, wraz z bezpiecznym pakowaniem, załadunkiem, transportem i ustawieniem według wymagań klienta. Co więcej, większość takich firm pracuje całą dobę, dzięki czemu nawet przeprowadzki na dłuższy dystans przebiegają bardzo sprawnie. Trzeba się jednak liczyć z ceną takiej kompleksowej usługi. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*