Czy w górach jest wyższe ciśnienie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy w górach jest wyższe ciśnienie?

Jak zmienia się ciśnienie w górach i jak bardzo trzeba się z nim liczyć np. podczas planowania górskich wędrówek? Wiadomo, że do takich wypraw należy się drobiazgowo przygotować i być przygotowanym na różne warunki. Również zmiany ciśnienia nie mogą nas zaskoczyć.

Jak zmienia się ciśnienie w górach?

Oczywiście prawdą jest, że wraz z wysokością ciśnienie atmosferyczne się zmniejsza. Zmiany mają charakter wykładniczy i postępują wraz z wysokością. Na szczycie najwyższej góry świata, czyli Mount Everest (8848 m n.p.m.), wynosi zaledwie 310 hPa. Na wysokości 5600 m n.p.m. wynosi już 500 hPa. 

Wpływ zmian ciśnienia na zdrowie człowieka

Spadek ciśnienia nierozerwalnie związany jest z mniejszą ilością tlenu w powietrzu. Stąd też problemy, których osoby wspinające się doświadczają w wysokich górach. Granica wysokości, w której długie przebywanie bez aparatu tlenowego jest niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, znajduje się na wys. 5800 m n.p.m. Powyżej mówi się już o “strefie śmierci”, gdzie zawartość tlenu jest zbyt niska do przeżycia.

Wspinając się w wysokich górach, należy mieć świadomość tego, że im wyżej, tym trudniejsza kondycyjnie staje się wspinaczka. Powyżej 5800 m n.p.m. konieczne jest już korzystanie z aparatów tlenowych. Problemem mogą być nawet najprostsze czynności, jak wiązanie buta, nie mówiąc już o wspinaczce jeszcze wyżej. 

>> Zobacz: Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Czy w prognozie pogody podaje się faktyczne ciśnienie w danym miejscu?

Dane przekazywane w prognozach pogody wskazują ciśnienie znormalizowane. Jest ono ustalane przy założeniu, że dany punkt na mapie znajduje się na wysokości poziomu morza. W przypadku różnic w wysokości trzeba samodzielnie dokonać obliczeń, posługując się tzw. “wzorem barometrycznym”. 

Ciśnienie w górach a trening kondycyjny

Sportowcy różnych dziedzin bardzo chętnie wybierają górskie kurorty na obozy sportowe. Dlaczego tak się dzieje i co ma do tego ciśnienie powietrza?

Obozy kondycyjne w górach

Ich popularność jest tak duża właśnie z uwagi na spowodowany spadkiem ciśnienia mniejszy udział tlenu w powietrzu. Trening wysokogórski, wykorzystywany przez sportowców do poprawienia swoich rezultatów, jest bardzo przydatny w dyscyplinach wytrzymałościowych, bo pozwala przyzwyczaić organizm do trudniejszych warunków. W górach ćwiczą więc kolarze, zawodnicy sztuk walki i biegacze. Ciekawy, ale bardzo obrazowy, jest przykład etiopskich biegaczy, którym udało się zdominować biegi długodystansowe. Jednym z sekretów ich powodzenia są treningi na dużych wysokościach Wyżyny Abisyńskiej. 

Wyprawy w wysokie góry – zagrożenia wynikające ze zmiany ciśnienia

Planowanie wypraw wysokogórskich nieodzownie związane jest z braniem pod uwagę zmian ciśnienia i idącym za nimi spadkiem zawartości tlenu w jednostce powietrza. 

Ostra choroba wysokościowa

Grozi tym, którzy zbyt szybko przemieszczają się, pokonując duże wysokości. Ostra choroba wysokościowa (AMS) i wysokościowy obrzęk mózgu (HACE) mogą nawet doprowadzić do śmierci. W przypadku szybkiego rozpoznania i leczenia mogą być wyleczone nawet w ciągu kilku dni. AMS charakteryzują ból głowy, bezsenność, zawroty głowy czy nudności, które to objawy są bardziej widoczne w nocy.

Niedotlenienie

W przypadku wysokogórskich wspinaczy spowodowane spadkiem ciśnienia i ilości tlenu w atmosferze lekkie niedotlenienie, czyli hipoksja, jest zwyczajnym zjawiskiem. U niektórych osób przebiega ciężej, ale uznaje się je za etap potrzebnej stopniowej aklimatyzacji do warunków panujących w wysokich górach. Umiarkowane i w szczególności ciężkie niedotlenienie mogą się skończyć paraliżem mięśni, utratą świadomości, śpiączką i śmiercią. 

Ciśnienie w górach – przykładowe wskazania

Zakładając, że ciśnienie powietrza na poziomie morza to 1013 hPa, na popularnych polskich szczytach będzie wynosiło:

  • Łysica (612 m n.p.m.) – 942 hPa
  • Turbacz (1315 m n.p.m.) – 865 hPa
  • Śnieżka (1602 m n.p.m.) – 835 hPa
  • Babia Góra (1725 m n.p.m.) – 822 hPa
  • Giewont (1894 m n.p.m.) – 805 hPa
  • Rysy (2499 m n.p.m.) – 746 hPa
Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*