Jak zorganizować weekendowy wyjazd na Mazury?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zorganizować weekendowy wyjazd na Mazury?

Wiosna w pełni, otwarte hotele i restauracje – to wszystko zachęca nas, aby po wielomiesięcznej przerwie ruszyć w podróż po naszym pięknym kraju. Jak żaden inny region w taką porę roku kuszą nas Mazury, czyli Kraina Wielkich Jezior. Jak zorganizować weekendowy wyjazd w tamte rejony?

Mazury: co warto zobaczyć?

Mazury to całkiem duży region, który kusi turystów nie tylko pięknymi krajobrazami i możliwością aktywnego wypoczynku, ale także wyjątkowymi perłami architektury, miejscami wartościowymi pod względem kulturowym i historycznym. Wybierając się na weekendowy wypad w tamte okolice, warto – oprócz typowego leniuchowania – zaplanować wycieczkę, która zaowocuje poszerzeniem wiedzy na temat tego regionu. Na mapie podróży nie może zabraknąć:

  • Mrągowa – to miasto kojarzone z festiwalem piosenki country, posiada interesujące muzeum w ratuszu, Wieżę Bismarcka czy idealną promenadę nad Jeziorem Czos;
  • Mikołajek – to letnia stolica Mazur, gdzie można poznać legendy o Królu Sielaw, obejrzeć zasoby Muzeum Reformacji Polskiej, zwiedzić kościół Matki Bożej Różańcowej z tablicą upamiętniającą ofiary białego szkwału, podziwiać panoramę z wieży widokowej kościoła św. Mikołaja;
  • Węgorzewa – to bardziej zaciszne miejsce, gdzie możesz odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej ze skansenem, dotrzeć do zamku, znaleźć dawny rynek z zegarem słonecznym i podziwiać cerkiew grekokatolicką mieszczącą się w dawnym kościele ewangelickim;
  • Giżycka – miasto jest miejscem stykania się wielu religii, możesz w nim podziwiać świątynie katolickie, prawosławne, grekokatolickie i ewangelickie; warto też udać się na Wzgórze Świętego Brunona z Kwerfurtu, skąd rozciąga się piękny widok na Jezioro Niegocin; obejrzeć można także pozostałości po dawnej siedzibie Krzyżaków.

Mazury, czyli aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu

Mazury są przede wszystkim idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Żeglowanie, wycieczki rowerowe, spacery nad jeziorami, pływanie – to tylko kilka aktywności, które przy sprzyjającej aurze można zaplanować na weekend na Mazurach. Sprzyja temu doskonała infrastruktura przygotowana dla odwiedzających region turystów, ale również okoliczności przyrody, które zachęcają do jak najdłuższego pozostawania na świeżym powietrzu.

Wypoczynek na jeziorach

Dlatego, jeśli planujesz wypad na Mazury, koniecznie skorzystaj z możliwości popływania po jednym z jezior – nad każdym z nich bez problemu znajdziesz wypożyczalnię odpowiedniego sprzętu. Dla spacerowiczów odpowiednim miejscem będzie olsztyński park miejski, który jest jednym z największych w Europie lasów miejskich. Z kolei osoby, które lubią długie wędrówki po zmiennym terenie, powinny skorzystać z okazji i powędrować szlakami napoleońskimi, które pozwalają poznać ważny okres w historii Warmii i Mazur. 

Weekendowy wypad na Mazury: kwestie techniczne

Pandemia sprawiła, że przez długi okres hotelarstwo i gastronomia były zamknięte dla turystów. Obecnie następuje powolne odmrożenie tych branż, co powoduje szeroki popyt na miejsca noclegowe.

Jeśli więc planujesz weekendowy wypad, w pierwszej kolejności postaraj się zarezerwować miejsce w hotelu lub innym ośrodku oferującym noclegi – pamiętaj, że mogą one oferować tylko 50% wszystkich miejsc. Kiedy już będziesz mieć rezerwację, możesz zacząć planować trasę wycieczki. Warto prowadzić ją tak, aby w trakcie dojazdu móc zatrzymać się w interesujących miejscach.

Pamiętaj także o zabraniu pewnej ilości prowiantu, gdyż restauracje również działają tylko częściowo i z zachowaniem dystansu, co może oznaczać, że nie uda Ci się od razu trafić do takiej, gdzie będzie wolne miejsce. Zawsze można też spróbować nieco wcześniej zarezerwować stolik, jednak w takim wypadku trzeba przynajmniej orientacyjnie podać czas przyjazdu. 

Uwaga: komary i kleszcze!

Wybierając się wiosną lub latem na Mazury, koniecznie należy pamiętać o środkach zabezpieczających przed owadami, w tym zwłaszcza kleszczami, które lubią żerować w wysokich trawach i miejscach bujnie porośniętych roślinnością. Takich zakątków nie brak na Mazurach, dlatego warto zawczasu zadbać o swoje bezpieczeństwo. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*