Naturalne sposoby na kleszcze – jak się chronić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Naturalne sposoby na kleszcze – jak się chronić?

Kleszcze potrafią być niebezpiecznym utrapieniem i ważne jest, by znać sposoby, pomagające zapobiec ugryzieniu. Trzeba przy tym pamiętać, że kleszcza możesz złapać zarówno Ty, jak i Twoje zwierzę.

Sprej z oleju cedrowego

Olejek cedrowy to nietoksyczny, naturalny środek odstraszający kleszcze i owady. Można go rozpylać bezpośrednio na odzieży i skórze. Jest bezpieczny do stosowania u ludzi i zwierząt. Olejek cedrowy nie tylko odstrasza kleszcze i inne drażniące owady, ale także je zabija. Sprej z olejem cedrowym można kupić w Internecie oraz w większości sklepów i u dużych sprzedawców detalicznych.

Domowy środek odstraszający kleszcze i owady

Wypróbuj ten prosty przepis. Po prostu wymieszaj i nałóż na odsłoniętą skórę przed wyjściem na zewnątrz:

  • 9 kropli olejku eterycznego citronella,
  • 6 kropli olejku z drzewa herbacianego,
  • 6 kropli olejku z mięty pieprzowej,
  • 1 łyżkę oleju migdałowego lub jojoba.

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy jest znany jako skuteczny odstraszacz i zabójca kleszczy. Wystarczy połączyć 100 ml oczyszczonej lub destylowanej wody w małej butelce z rozpylaczem wraz z 20 kroplami olejku eukaliptusowego. Przed użyciem trzeba go wstrząsnąć i można spryskać skórę. Środek jest bezpieczny dla psów (olejek eukaliptusowy należy rozcieńczyć wodą przed aplikacją na sierści).

Olej z miodli indyjskiej

Olej ten jest stosowany jako naturalny środek odstraszający i zabijający kleszcze. Aby go zastosować, nalej kilka kropli na dłoń i wmasuj w odsłoniętą skórę. Można go również rozcieńczyć i zmieszać z migdałowym lub innym lekkim olejem. Po rozcieńczeniu jest bezpieczny dla psów. Aby usunąć kleszcza, nałóż kroplę lub dwie bezpośrednio na kleszcza, a szybko odpadnie.

Ocet jabłkowy

Ten wspaniały naturalny środek pomaga również odstraszać kleszcze. Następujący roztwór można rozpylać na odzieży i odsłoniętej skórze, a nawet na meblach ogrodowych. Połącz następujące elementy w butelce z rozpylaczem:

  • 2 szklanki wody,
  • 4 łyżki octu jabłkowego,
  • 2 łyżki oleju z miodli indyjskiej.

Niektóre aromaterapeutyczne olejki eteryczne

Nie tylko wspaniale pachną, ale są również znane jako naturalne środki odstraszające kleszcze. Kleszcze nie znoszą zapachu cytryny, pomarańczy, cynamonu, lawendy, mięty pieprzowej i różanego geranium, więc unikają chwytania się czegokolwiek, co tak pachnie. Każdą z woni lub ich połączenie można stosować w sprejach albo dodawać do olejku migdałowego i wcierać w odsłoniętą skórę. 

Jedz czosnek!

Wszyscy wiemy, że czosnek ma doskonałe właściwości zdrowotne, a teraz możemy dodać jeszcze jeden plus do listy. Regularne spożywanie czosnku lub kapsułek czosnkowych zmniejsza ryzyko ukąszeń kleszczy. Czosnek powoduje, że organizm wydziela zapach, który odstrasza kleszcze.

Pamiętaj!

  1. Nie wolno karmić czosnkiem zwierząt domowych. Jeśli szukasz produktów dla swojego zwierzaka – porozmawiaj z weterynarzem. 
  2. Nie stosuj olejków eterycznych u kotów. Należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie skutecznego zwalczania pcheł i kleszczy u kotów.
  3. Zawsze należy rozcieńczać roztwory przed nałożeniem ich na psa. 

A co jeśli zauważysz kleszcza u siebie?

Jeśli zauważysz kleszcza chodzącego po Twojej odzieży lub jeśli wybrałeś się do obszaru, gdzie ryzyko, że kleszcz Cię ugryzie, jest zwiększone, wykonaj następujące czynności.

Chwyć wałek do kłaczków (koniecznie zabierz go ze sobą na wycieczki!). Rolka z taśmą klejącą jest doskonała do usuwania kleszczy dowolnej wielkości ze skóry i odzieży. Noś ją ze sobą i okresowo stosuj na skórze i ubraniu (oraz sierści zwierzęcia). Wrzuć ubranie do gorącej wody na 10–15 minut, aby zabić czające się kleszcze. Przeprowadź pełną kontrolę siebie, członków rodziny i zwierząt. Umyj włosy i wskocz pod prysznic. Opłucz zwierzęta za pomocą węża zewnętrznego przed wejściem do środka.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*