Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie – tak wyglądały!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie – tak wyglądały!

Kończący się rok z powodu pandemii nie sprzyja świętowaniu. Okres przed Bożym Narodzeniem sprawia jednak, że chętnie przypominamy sobie tradycyjne jarmarki. Odbywały się w całej Europie, ale gdzie były szczególnie okazałe?

Jarmarki bożonarodzeniowe. Za co je kochamy?

Bożonarodzeniowe jarmarki to nie tylko piękna tradycja, która pozwala eksponować lokalne zwyczaje i kuchnię, ale też wspaniała atrakcja turystyczna. To właśnie w okresie ich trwania wielu turystów ściąga do europejskich miast w nadziei poczucia wyjątkowej atmosfery świąt.

Kiedy trwają jarmarki bożonarodzeniowe?

Bożonarodzeniowe jarmarki zdecydowanie uległy komercjalizacji przez to, że stały się ważne dla lokalnej turystyki w mniejszych i większych miastach. Stąd też zdarza się, że zaczynają się już w ostatnim tygodniu listopada i trwają jeszcze w styczniu. 

Co łączy uroczystości w różnych miejscach?

Coraz częściej lokalne świętowanie staje się ujednolicone, co dzieje się za sprawą popkultury. „All I want for Christmas’’ rozbrzmiewa na jarmarkach w Polsce, Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. Niezależnie od tego, jak oceniamy to zjawisko, na każdym takim wydarzeniu spotkamy grzane wino i lokalne przysmaki. 

Najpopularniejsze jarmarki w Europie

Gdzie w Europie czas Bożego Narodzenia obchodzi się szczególnie znanymi i okazałymi jarmarkami? Oto uroczystości w najbardziej znanych miejscach:

Drezno

Stolica Saksonii jest wspaniałym celem turystycznym, ale w okresie Bożego Narodzenia ściąga do niej szczególnie wielu turystów. Wszystko za sprawą organizowanego od 1434 r. ‘’jarmarku struclowego’’. Zwiedzający zajadają się też lokalnymi piernikami i niewielkimi pączkami. Święty Mikołaj przybywa codziennie, aby odkryć kolejne okienko kalendarza adwentowego. Jednym z symboli drezdeńskiego świętowania jest tradycyjna piramida bożonarodzeniowa, która ma niemal 15 m wysokości.

Norymberga

Jarmark bożonarodzeniowy odbywający się w Norymberdze uchodzi za największy w całej Europie. Nie to decyduje jednak o jego wyjątkowym charakterze, ale fakt odbywania się wśród przepięknej zabudowy miasta o średniowiecznym rodowodzie. Zjemy na nim tradycyjne kiełbaski i napijemy się ponczu z największego na świecie kotła z tym napojem. 

Wiedeń

Wyjątkowość jarmarku bożonarodzeniowego w stolicy Austrii zapewnia sceneria Zamku Schönbrunn. Można się zapomnieć i zacząć wyobrażać sobie, że jest się przeniesionym w przeszłość o dwieście lub trzysta lat. Przy okazji można nabyć wysokiej jakości drewniane zabawki i dekoracje świąteczne ze szkła, ceramiki, drewna i innych materiałów. Można też nauczyć się je samemu wyrabiać podczas warsztatów rzemieślniczych. Wszystko przy występach chórów i oczywiście przy grzanym winie.  

Strasburg

Sięgający tradycją 1570 r. jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu przeobraża to francuskie miasto w jedną wielką zimową krainę. Jeden z najstarszych w Europie, składa się z ponad 300 stoisk ulokowanych w 12 małych jarmarkach w poszczególnych częściach miasta. Okna zdobią światełka i dekoracje, w powietrzu czuć zapach grzanego wina i cynamonu. Organizatorom bardzo zależy na promowaniu alzackich tradycji – stąd to właśnie taka kuchnia przede wszystkim gości na różnorodnych stoiskach.

Amsterdam

W holenderskim mieście odbywa się aż 26 jarmarków bożonarodzeniowych. Największą rolę odgrywa Festiwal Świateł, podczas którego całe miasto jest uroczyście iluminowane. Wśród specjałów można znaleźć mniej lub bardziej specyficzne produkty – między innymi ciasteczka, owoce w czekoladzie, ryby i sery.

Zagrzeb

Stolica Chorwacji nie jest oczywistym wyborem w tym zestawieniu, ale w czasie adwentu to właśnie to miasto staje się przepełnione świąteczną atmosferą, straganami i miejscami, gdzie można się dobrze bawić, np. słuchając muzyki na żywo. Na turystów czeka bajkowy tramwaj, pokazy rzeźbienia w lodzie i liczne koncerty. Nie dziwi, że to właśnie Zagrzeb wygrywa plebiscyty na najlepszą świąteczną imprezę w całej Europie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*