Łóżko na palecie – krok po kroku

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Łóżko na palecie – krok po kroku

W ostatnich latach niezwykle popularne stało się tworzenie mebli z łatwo dostępnych materiałów. Wykonywanie takich mebli jest bardzo proste i sprawia niezwykłą frajdę. W kilku krokach podpowiadamy Ci jak to zrobić łóżko na palecie. 

Czego będziemy potrzebować? 

Zanim zabierzemy się za wykonywania łóżka z palet, skupmy się najpierw na potrzebnych do tego projektu materiałach i narzędziach, bez których jego wykonanie nie będzie możliwe. 

Będą nam potrzebne: 

  • klej do drewna, 
  • euro palety – 8 lub 12 sztuk, 
  • bejca do drewna, 
  • folia ochronna, 
  • papier ścierny,
  • opcjonalnie farba do drewna. 

Kupując klej, zwróć uwagę na czas jego wiązania. Powinien też umożliwiać klejenie na zimno. Ilość euro palet powinna być dopasowana do wielkości materaca.  Wymiary europalet to 120 × 80 centymetrów. 

Budowanie łóżka z palet krok po kroku

Posiadając już zgromadzone materiały, można w końcu przejść do właściwych prac nad łóżkiem. 

Krok pierwszy – oczyszczanie palet 

Pierwszym krokiem jest dokładne wygładzenie i wyczyszczenie powierzchni palet. W tym celu przyda się papier ścierny oraz szlifierka elektryczna. Kiedy palety będą już dokładnie oczyszczone, należy przetrzeć je wilgotną szmatką, zbierając tym samym z ich powierzchni pył i resztki zanieczyszczeń. 

Krok drugi- łączenie palet 

Wiele poradników rezygnuje z tego kroku i poleca po prostu ustawić palety w wybranym miejscu bez łączenia. Jednak brak połączenia palet, może spowodować, że w trakcie snu zaczną się one przesuwać i tworzyć dziury, w które będzie wpadał materac, obniżając tym samym komfort wypoczynku. Dlatego my zalecamy łączyć ze sobą palety za pomocą kleju do drewna. 

Na oczyszczoną powierzchnię palet nakładamy klej zarówno na jedną, jak i drugą paletę, a następnie łączymy je i pozostawiamy do wyschnięcia według instrukcji na opakowaniu produktu. 

Krok trzeci – impregnowanie łóżka 

Po połączeniu palet za pomocą kleju nasza konstrukcja zaczyna przypominać stelaż łóżka. Warto w tym momencie pomyśleć o jej zakonserwowaniu. Dzięki temu jej powierzchnia stanie się bardziej gładka, a struktura drewna będzie bardziej wyeksponowana. Dodatkowo farba nakładana na zaimpregnowane drewno utrzyma się na nim o wiele dłużej. Konserwacje łóżka wykonujemy z użyciem lakierobejcy, nakładając ją równomiernie na całą powierzchnię łóżka za pomocą pędzla lub wałka malarskiego, pamiętając przy tym o zabezpieczeniu podłoża za pomocą folii. 

Krok czwarty – malowanie łóżka 

Ostatnim krokiem jest pomalowanie łóżka. Kiedy lakierobejca wyschnie, można bez problemu przejść do tego etapu. W tym celu sprawdzi się specjalistyczna farba do drewna, która dostępna jest w wielu kolorach. Dzięki temu z łatwością dopasujemy ją do pozostałych barw we wnętrzu naszej sypialni. 

Aby dokładnie pomalować łóżko, warto zacząć od mniejszych powierzchni. To, ile warstw farby znajdzie się finalnie na drewnie, uzależnione jest od tego, na jakim efekcie zależy Ci najbardziej. 

Pomalowane łóżko należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia farby i gotowe. Można już ustawić je we właściwym miejscu, ułożyć na nim materac i cieszyć się z własnoręcznie wykonanego mebla. Tego typu konstrukcja świetnie sprawdzi się w przypadku wnętrz w stylu industrialnym oraz rustykalnym. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*