Dlaczego należy okresowo impregnować drewno?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Dlaczego należy okresowo impregnować drewno?

Simon Berger/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Drewno to materiał, z którego produkowane są różnego rodzaju meble. Ponadto chętnie wykorzystujemy go do budowy domu. Musimy jednak pamiętać o konieczności okresowego impregnowania materiału, gdyż w przeciwnym razie posłuży on zaledwie kilka lat.

Drewno – ponadczasowy, lecz trudny materiał

Drewno od lat chętnie wykorzystywane jest w budownictwie. Choć wydawało się, że wyprą je z rynku nowoczesne materiały, to tak się nie stało – wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że drewno znowu wraca do łask. Warto jednak pamiętać, że jest to materiał zarówno ponadczasowy, jak i dosyć trudny w utrzymaniu. Mowa o czystym, nieobrabianym drewnie – naturalnym, które obecnie chętnie wybieramy, na przykład zamawiając meble. W trosce o ich jakość należy okresowo impregnować drewno, tak aby zachowało ono swoje właściwości. Materiał ten podatny jest bowiem na działanie wilgoci, a także skrajnych temperatur. Może też ulegać uszkodzeniom mechanicznym, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio przechowywany.

Jak często należy impregnować drewno?

Głównym zadaniem impregnacji drewna jest utrzymanie jego jakości, tak aby mogło posłużyć przez wiele lat. Przyjmuje się, że meble czy inne elementy drewniane trzeba impregnować co 3-4 lata. Warto sięgnąć po wysokiej jakości produkty, które są nie tylko łatwe w aplikacji, lecz również zapewniają trwałość. Impregnaty do drewna można zakupić w sklepie internetowym https://sklep.torys.eu/. Wybierając konkretny, kierujmy się przede wszystkim specyfiką drewna oraz tym, w jakich warunkach jest przechowywane. Innej bowiem ochrony wymagają meble domowe, innej tarasowe.

Czy drewno można impregnować samodzielnie?

Impregnowaniem drewna zajmują się specjaliści, którzy odpłatnie świadczą tego rodzaju usługę. Niemniej jednak nie jest to trudne zadanie, którego nie można by wykonać we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podstawowym jest wybór odpowiedniej jakości produktu do impregnacji. Preparat rozprowadza się na dużej powierzchni, w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Gdy podłoże zmatowieje, impregnat rozciera się pędzlem, wzdłuż słojów drewna. Takie działanie zapewni jednolitą barwę drewna. Ważne, aby impregnowanych elementów nie wystawiać na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, na przykład na deszcz, bezpośrednio po zaaplikowaniu środka. W przeciwnym razie efekty mogą być znikome, a drewno w krótkim czasie straci swoje właściwości. Unikajmy też aplikowania na drewno przypadkowych produktów lub mieszanek sporządzonych domowymi metodami.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*