DIY: Jak zrobić świecę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
DIY: Jak zrobić świecę?

Samodzielnie wykonana świeca może być wspaniałym pomysłem na prezent. Dzięki niej na pewno w ciekawy sposób uda nam się wykonać dekorację, również na bożonarodzeniowy stół. Wykonanie świecy jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu.

Czego potrzebujemy do samodzielnego wykonania świecy?

Aby samodzielnie wykonać świecę, będziemy potrzebowali wosku, garnka o grubym dnie, miski do rozpuszczania wosku, barwnika – może być również barwnik spożywczy, foremki, grubego sznurka oraz suszarki do włosów. Jeśli świeca ma mieć dekoracyjny charakter, można również przygotować coś, co może być zatopione w wosku. Mogą być to małe kamyczki, ziarnka kawy czy też muszelki. Dobrze sprawdzi się również skórka cytrynowa, która doda pięknego aromatu.

Jak samodzielnie wykonać świecę?

Na początku należy podgrzać wosk z kąpieli wodnej. Garnek wypełniamy wodą, a na niego stawiamy dopasowaną do jego szerokości miskę. W niej umieszczamy wosk i podłączamy palnik pod garnkiem. Czekamy, aż wosk się rozpuści. Następnie przygotowujemy foremkę oraz przedmioty, które mają być zatopione w wosku. Jako foremkę można wykorzystać np. silikonową formę lub plastikowy kubek. Świeca również będzie prezentowała się idealnie w szklance o grubym dnie. Na dno foremki składamy skórki po cytrynie, ziarenka kawy lub muszelki. Do ciepłego jeszcze wosku można dodać olejek zapachowy oraz skórki od cytryny. Świetnie może się również sprawdzić kardamon, szczypta cynamonu bądź zapach do ciasta np. waniliowy. Jeśli chcemy, by świeca miała konkretny kolor, dodajmy również niewielką ilość barwnika spożywczego i całość wymieszajmy szpatułką. 

Następnie należy ostrożnie przytrzymać knot i wlać do foremki wosk. Można również użyć spinacza do bielizny, o który zaczepimy knot. Spinacz następnie opieramy o brzeg foremki. Ta metoda jest znacznie bardziej bezpieczna i pozwala nam na łatwiejsze wlanie wosku do foremki. Kiedy wlejemy już całą masę woskową do środka, należy wyrównać powierzchnię wosku za pomocą szpatułki. Teraz należy poczekać, aby ostygł.

Jakie olejki zapachowe można wybrać do świecy?

Do własnoręcznie wykonanej świecy można dodać różnego rodzaju olejki zapachowe. Świeca, która może być wykorzystywana np. w sypialni lub w łazience dla relaksu, powinna mieć lawendowy zapach. Lawenda ma działanie uspokajające oraz kojące. Również do świecy, którą zapalimy podczas długiej kąpieli, warto wybrać olejek różany. Dla alergików oraz osób mających problemy z koncentracją czy zatkanymi zatokami proponujemy olejek eukaliptusowy. Można też wybrać olejek miętowy, który ma świeży i dość intensywny aromat, przez co doskonale sprawdzi się w kuchni lub jadalni. Do takiej świecy można dodać odrobinę skórki z cytryny, aby wzmocnić efekt świeżości.

Co, oprócz foremek, może posłużyć nam jako naczynie na świecę?

Jeśli świeca ma mieć dekoracyjny charakter, można do jej wykonania użyć słoika o ładnym kształcie lub np. kryształowej szklanki. Jeśli wosk przelejemy do kryształowego kieliszka. Do małych świec również dobrze sprawdzą się słoiki po koncentracie pomidorowym, czy przetworach. Dla dodania im dekoracyjnego charakteru możemy przewiązać je wstążką lub lnianym sznurkiem.

Jak udekorować świecę?

Świecę własnej produkcji można udekorować za pomocą ozdobnych elementów, które zatapiamy w wosku. Bardzo ładnie wyglądają np. skórki owoców lub ziarenka kawy. Istnieją również gotowe do kupienia motywy w sklepie papierniczym. Niewielkie bałwanki czy śnieżynki, ozdobne koraliki czy kulki na pewno idealnie ozdobią naszą świecę. Istnieją również naklejki, które można przykleić na świecę po jej wydobyciu z foremki. Do kupienia mamy również mazaki oraz candle pen, dzięki któremu na świeżym wosku będzie można pozostawić własny napis. Taki własnoręcznie wykonany prezent na pewno skradnie serce obdarowanej osoby.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*