Jak oduczyć psa załatwiania się w domu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak oduczyć psa załatwiania się w domu?

Nasz pies załatwia się w domu? Przyczyn takiego stanu może być wiele. Jeśli nasz pupil nie ma problemów zdrowotnych (np. nietrzymanie moczu, podeszły wiek), należy sięgnąć po kilka trików, aby oduczyć go tej przypadłości.

Spacery i wspólne wyjścia

Wychodźmy ze swoim psem tak często, jak to możliwe. Jeżeli wiemy, że długo nie będzie nas w domu lub nasza praca wymaga od nas niebotycznych godzin spędzanych poza domem, warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Pewnym sposobem są również jednorazowe maty, które rozkładamy zawsze w jednym miejscu, by pies w czasie kryzysu mógł z niej skorzystać.

Złe nawyki a regularność

W zasadzie pies, który od szczeniaka jest nauczony poprawnych nawyków, będzie w stanie długo wytrzymać ze swoją potrzebą do naszego powrotu i wyjścia z nami, szczególnie gdy przyzwyczaimy go do stałych pór spacerów (np. przed pracą i po pracy).

Załatwianie się w domu może być więc spowodowane złą tresurą – pies skorzysta z dywanu lub innych miejsc, ponieważ zwyczajnie nie wie, że tego mu robić nie wolno. Pamiętajmy również o regularności spacerów, dzięki czemu pies będzie wiedział, ile ma wytrzymać.

Nauka od małego

Bardzo ważne jest, by już małego psiaka nauczyć prawidłowych zachowań. Można próbować uczyć go kojarzyć zapach miejsca przeznaczonego na załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych poprzez różne sposoby, np. zostawiać go w miejscu, gdzie są kafelki i inne podłoża łatwozmywalne i umiejscowić na nich folię czy specjalną jednorazową matę. 

Niektórzy uważają, że dobrym pomysłem jest posypanie jej ziemią i trawą, aby pies mógł łatwo skojarzyć to miejsce z terenem zewnętrznym. Pamiętajmy, że szczeniak jeszcze będzie za mały, aby długo wytrzymać bez wychodzenia z domu, potrzebuje częstych spacerów. Dobrze jest go przyzwyczajać do konkretnego miejsca, gdzie będzie się załatwiać np. ulubione drzewo.

A gdzie nagroda?

A gdy piesek jest już starszy, a zdarza mu się załatwiać w domu? Wtedy uczymy od nowa. Wychodzimy na spacer, szukamy ulubionego miejsca, pokazujemy, nakazujemy, tłumaczymy, prosimy. Jeśli pies zrobi to dobrze, chwalimy i nagradzamy jego zachowanie smakołykiem, jeśli nie – nie robimy nic. 

Nie wolno psa karać za coś, czego przecież nie rozumie, dlatego nie krzyczymy na niego, nie wpadamy w złość. Ponadto nie oszukujmy się, utrwalenie prawidłowych zachowań trochę potrwa, więc przygotujmy się na sporą dozę cierpliwości.

Proste komendy

Zaprowadzamy psa w dane miejsce na dworze i regularnie powtarzamy komendy np. „zrób siku” i czekamy, aż pies wykona to zadanie. Powtarzalność jest tutaj kluczowa. Jeżeli zrobi to, na czym nam zależy, pamiętajmy o nagrodzie. Dzięki temu pies szybko skojarzy nagrodę z danym zachowaniem i utrwali ten proces.

Dowiedz się też jak rozpoznać u psa alergię pokarmową!

Zdrowie a zachowanie

Obserwujcie swoje psy. Jeżeli pies od początku miał problemy z załatwianiem się w domu, prawdopodobnie będzie to wina właściciela, który nie nauczył go odpowiedniego zachowania. Ale jeśli nigdy nie było problemów, może się okazać, że pies nabawił się jakiejś choroby i potrzebna będzie wizyta u weterynarza. Pamiętajmy, że małe i starsze psy muszą wychodzić częściej.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*