Jak ogrzewać mieszkanie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak ogrzewać mieszkanie?

Artykuł sponsorowany

Zaoszczędź na ogrzewaniu

Sezon grzewczy w wielu z nas wywołuje niemałe i uzasadnione obawy, które piętrzą się z roku na rok. Dotyczą one między innymi nieregularnych cen i ich bardzo dużej zmienności wynikającej z dostępności materiałów opałowych i polityki rządowej. Obawy dotyczą także pewnych niebezpieczeństw związanych z eksploatacją przestarzałych źródeł ciepła. Nie bez powodu wiele osób decyduje się na zupełną zmianę swoich przyzwyczajeń i idącą za tym termomodernizację. Jak ogrzewać mieszkanie, aby nie narazić się na ogromne koszty? Podpowiadamy!

Sposoby ogrzewania domu – jakie są spotykane najczęściej?

W naszym kraju panują zupełnie różne warunki pogodowe. Latem doświadczamy temperatur znacznie powyżej 30°C, zimą z kolei walczymy z wartościami znajdującymi się na słupku rtęci poniżej -20°C. To sprawia, że podczas upalnych dni roku oczekujemy schłodzenia domu, a zimą – jego ogrzania, i to aż do temperatury, którą uznamy za wystarczająco komfortową. Najczęściej do ogrzania domu Polacy stosują:

  • miejska instalacja ciepłownicza,
  • piec gazowy,
  • kocioł olejowy,
  • piec na różne materiały opałowe, np. na pellet, ekogroszek lub węgiel orzech,
  • pompa ciepła,
  • grzanie klimatyzacją.

Wybór odpowiedniego wariantu ogrzewania ma bardzo duże znaczenie w kwestii komfortu życia domowników. Dla przykładu piece, które wymagają zaaranżowania kotłowni, mogą w rezultacie wpłynąć na zmniejszenie przestrzeni życiowej w domu, a elektryczne mogą prowadzić do znacznego podwyższenia miesięcznych opłat. Nie bez znaczenia są także możliwości konstrukcje – nie wszystkie sposoby ogrzewania można wprowadzić do każdego domu. Sprawdź jak ogrzać dom klimatyzacją tutaj – dowiesz się wszystkiego, co zdecydowanie pomoże Ci w dokonaniu prawidłowego wyboru.

Ogrzewanie domu klimatyzacją

Coraz popularniejsze staje się grzanie klimatyzacją, które ma wiele zalet przyciągających co roku mnóstwo nowoczesnych klientów. Przede wszystkim rozwiązanie to jest niezwykle komfortowe, gdyż można za pomocą jednego tylko urządzenia schłodzić wnętrze latem, jak i ogrzać je zimą. To także spore oszczędności finansowe – można pominąć potrzebę zakupu kolejnego urządzenia dedykowanego tylko do ogrzewania lub chłodzenia. Ponadto klimatyzacja, szczególnie ta typu split, wizualnie jest bardzo nowoczesna i pobiera z sieci z każdym rokiem coraz mniej energii. Producenci dbają o obniżenie kosztów ich eksploatacji i wprowadzają rozwiązania, które do niedawna wydawały się wyłącznie technologiczną nowinką. 

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Współcześnie bardzo dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, które pobierają ciepło z zewnątrz i wtłaczają je do wnętrza domu. Działają na zasadzie podobnej do standardowej lodówki, z tą jednak różnicą, że pobierają ciepło ze źródła dolnego (z zewnątrz) i zasilają nim odbiorniki wewnętrzne (źródła górne). Wadą jest dość duży koszt inwestycji, który stosunkowo długo się zwraca. Zaletą natomiast marginalne koszty eksploatacyjne, związane z niewielkim udziałem energii elektrycznej.

Sposobów na ogrzewanie mieszkania nie brakuje, jednak wielu ludzi wciąż nie może się zdecydować, który tak właściwie wybrać. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, warto rozważyć każdą z wyżej wymienionych opcji i zastanowić się nad tym, która dostarczy Ci jak najwięcej korzyści.

Fot.: Erik Mclean/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*