Co możesz robić zamiast oglądania telewizji?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co możesz robić zamiast oglądania telewizji?

Większość z nas po szkole, pracy czy codziennych obowiązkach zasiada przed telewizorem. A można i warto inaczej spożytkować swój wolny czas. Jak?

Specjaliści od lat alarmują, że ludzie spędzają zbyt dużo czasu przed telewizorem. I nie chodzi o to, że oglądają ogłupiające programy, których pełno w TV, ale o to, że jest to szkodliwe dla zdrowia. Kilka godzin niemal bez ruchu, często z paczką chipsów w rękach – to nie wróży dobrze. Dlatego warto inaczej spędzać czas. Podpowiadamy jak!

1. Spacer idealny o każdej porze 

Nawet kilkunastominutowy spacer poprawia nasz nastrój i samopoczucie. Możemy się rozruszać, dotlenić i wyciszyć. Wybrać można się tak naprawdę wszędzie: do parku, lasu, a nawet przejść się po okolicy, w której mieszkamy. Jeśli spacerujemy wieczorem, to zapewniamy sobie spokojniejszy sen w nocy. Warto też wiedzieć, iż pozwala on się zrelaksować, wyciszyć, ale jest też czasem wielu przemyśleń. Nie bez powodu poleca się osobie, która zmaga się z jakimś problemem, by się przeszła, pomyślała spokojnie i się uspokoiła. Spacer jest do tego doskonałą okazją. 

2. Książka – nic tak nie rozwija wyobraźni

Nawet miłośnicy najlepszego kina muszą mieć świadomość, że książka i tak zawsze wygra z filmem. Czytając, sami sobie tworzymy różne obrazy i historie, z kolei na ekranie przyjmujemy to, co serwuje nam reżyser – jego wizję. Poza tym czytanie książek rozwija nie tylko wyobraźnię, ale i słownictwo. Tu znajdziemy też więcej wątków i historii niż w filmie, który jak wiadomo, ma ograniczenia czasowe. Najlepszą metodą jest zawsze przeczytanie książki, a później obejrzenie filmu. Wówczas mamy możliwość porównania swoich wizji, do tych pokazanych w TV. 

3. Uprawa przydomowego lub balkonowego ogródka

Dla wielu osób przydomowy bądź balkonowy ogródek jest utrapieniem. A szkoda, bowiem jego uprawa może być świetną frajdą. Okazuje się, że obserwując, jak nasze rośliny rosną i kwitną, odczuwamy satysfakcję i uczymy się odpowiedzialności. Poza tym jest to z pewnością znacznie pożyteczniej spędzony czas niż na kanapie przed telewizorem. 

4. Planszówki nie tylko dla dzieci!

Utarło się przekonanie, że gry planszowe to rozrywka tylko dla najmłodszych. Błąd! Na rynku dostępnych jest mnóstwo propozycji dla dorosłych. Znajdziemy gry wymagające zwinności, myślenia, liczenia – jest ich mnóstwo, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Wspólne granie sprzyja też polepszaniu relacji międzyludzkich. Wiele rodzin przyznaje, że jest to wyjątkowy czas, który spędzają razem, rozmawiają, śmieją się i co ważne – doskonale bawią. 

5. Jogging lub jazda na rowerze to samo zdrowie

Kolejną zdrową alternatywą dla oglądania telewizji jest sport. Może być to jogging lub jazda na rowerze. Nie musimy pilnować czasu otwarcia siłowni, kupować specjalistycznego sprzętu czy karnetu. Wystarczy odrobina chęci i odpowiednie buty oraz rower. Trzeba także mieć na uwadze, że jeżdżąc na przejażdżki rowerowe, można podziwiać niezwykłe krajobrazy, których nigdy nie dostrzeżemy zza szyby samochodu. Sport poprawia nasze samopoczucie, sprzyja zdrowiu i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Niesie ze sobą same plusy! 

6. Krzyżówki to ćwiczenia dla mózgu

Krzyżówki to świetna rozrywka, nie bez powodu cieszą się sporą popularnością. Uczą logicznego myślenia, rozwijają intelektualnie, zwiększają wiedzę i poprawiają pamięć. A do tego – relaksują i pozwalają zapomnieć o problemach dnia codziennego. Ciekawostką jest także fakt, że… rozwiązywanie krzyżówek sprzyja odchudzaniu. Jak to? Otóż nasz mózg “działa na pełnych obrotach” i zużywa więcej energii, a co za tym idzie – spala kalorie. Miłośnicy krzyżówek twierdzą, że każda rozwiązana łamigłówka to moc satysfakcji, a co za tym idzie – poprawia się nasz nastrój. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*