Myślisz o założeniu firmy? O tych rzeczach powinieneś pamiętać

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Myślisz o założeniu firmy? O tych rzeczach powinieneś pamiętać

Artykuł sponsorowany

Założenie firmy może wydawać się skomplikowane, ale z tym poradnikiem zaplanujesz najważniejsze procedury.

Większość formalności przy zakładaniu firmy możesz wykonać przez Internet. Aby prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, musisz być osobą pełnoletnią i ponosić pełną odpowiedzialność za swoje działania. Sprawdź, czy dla biznesu, który zamierzasz założyć, potrzebujesz określonych uprawnień zawodowych, sprzętu, warunków lokalowych lub pozwolenia odpowiednich instytucji publicznych. Żeby założyć jednoosobową firmę nie musisz być obywatelem Polski. 

Rejestracja działalności 

W zależności od formy działalności gospodarczej, jaką chcesz prowadzić, potrzebujesz zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to rejestr przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą, ale wpisują do niego także przedsiębiorcy, którzą chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej. Jeśli spodziewasz się, że przychody z Twojej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł), to nie musisz rejestrować się jako przedsiębiorca. 

Formularz CEIDG posłuży Ci w przyszłości również do zgłaszania zmian danych, co powinno odbywać się zawsze w ciągu siedmiu dni od ich zaistnienia. We wniosku CEIDG trzeba podać także rodzaj prowadzonej działalności. Sprawdź Polską Klasyfikację Działalności (PKD), w której zawarty jest spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorstwo. W formularzu CEIDG możesz wpisać maksymalnie dziesięć numerów PKD dla wybranej działalności. 

Zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych 

Ważną procedurą podczas zakładania firmy stanowi zgłoszenie jej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Należy ustalić tytuł do ubezpieczenia w zależności od tego, czy jest to działalność dodatkowa, czy podstawowa. Chcąc rozpocząć działalność gospodarczą, należy również zastanowić się nad formą jej opodatkowania podatkiem dochodowym. Warto sprawdzić, czy będziemy opodatkowani podatkiem zryczałtowanym, czy nasza działalność zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych, bądź też w innej formie. Należy również podać miejsce prowadzenia działalności – musisz zastanowić się, czy chcesz zarejestrować ją w miejscu zamieszkania, czy w innym lokalu. 

Założenie firmowego konta bankowego 

Konieczne do prowadzenia firmy będzie również założenie firmowego rachunku bankowego, zwłaszcza jeśli jesteś podatnikiem VAT. Przed zarejestrowaniem przedsiębiorstwa należy sprawdzić, czy – ze względu na rodzaj prowadzonej działalności – będzie ono podlegać opodatkowaniu. Na tym etapie należy zadecydować, czy jesteśmy w stanie sami poradzić sobie ze sprawami podatkowymi i wszystkimi aspektami prawnymi związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli dopiero planujesz jej założenie, możesz skorzystać z szeregu kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, instytucji, która od lat prowadzi szkolenia z dziedziny rachunkowości, finansów i podatków zarówno dla osób początkujących, jak i księgowych chcących podnieść swoje kwalifikacje. 

Ochrona własności intelektualnej 

Duże znaczenie przy prowadzeniu działalności, szczególnie w branży kreatywnej, naukowej czy IT, ma także ochrona praw autorskich. Jeżeli założyłeś firmę i masz ją wpisaną do CEIDG lub KRS, nie oznacza to automatycznie, że logo Twojej firmy zostało opatentowane, nazwa zastrzeżona, a stworzone przez Ciebie dzieło będzie objęte ochroną prawnoautorską.Przykładowo, aby zastrzec nazwę firmy, musisz złożyć wniosek o rejestrację znaku towarowego do urzędu. Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoje dzieła mogą być objęte ochroną prawnoautorską, skontaktuj się z kancelarią prawną, która specjalizuje się w ochronie własności intelektualnej.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*