Jak nie przekarmić konia?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nie przekarmić konia?

Artykuł sponsorowany

Dieta zwierzęcia ma ogromny wpływ na jego samopoczucie i zdrowie. Dobre żywienie to też prewencja otyłości. Przekarmianie koni to jeden z największych błędów, jakie popełniają ich opiekunowie. Choć te zwierzęta mają ogromne zapotrzebowanie kaloryczne, nie można przesadzać z porcjami, a do tego należy dać koniom przestrzeń do tego, by spalić spożywane kalorie. Podpowiadamy, jak prawidłowo karmić konie, by ich nie przekarmiać.  

Dobranie porcji do wieku i poziomu aktywności konia   

Przy obliczaniu zapotrzebowania kalorycznego u koni, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę indywidualne kryteria dla każdego zwierzęcia. Jego wiek, masa, rasa oraz poziom aktywności to wyznaczniki, które są najbardziej istotne dla określenia prawidłowych porcji paszy i innych składników diety dla konia. Są to zwierzęta pracujące przede wszystkim fizycznie, dlatego mają wysokie zapotrzebowanie na energię. Średniej wielkości koń sportowy powinien przyjmować nawet do 20 kilogramów paszy na dobę. Porcje żywieniowe trzeba jednak na bieżąco modyfikować i dopasowywać do potrzeb zwierzęcia w danym momencie życia. Dla koni mniej aktywnych, starszych lub kontuzjowanych, zapotrzebowanie kaloryczne spada, z kolei młode, rosnące i pełne energii osobniki potrzebują sporych porcji wysokokalorycznej paszy. Pełnoporcjowe mieszanki paszowe dla koni w każdym wieku, możesz znaleźć na stronie https://eggersmann.com.pl/.  

Dodatki do diety konia   

Konie żywią się nie tylko paszą. Ich dieta powinna być bogata i różnorodna, składać się zarówno ze świeżych, jak i suchych produktów oraz zmieniać się w zależności od pory roku. Podstawą codziennego żywienia koni powinno być siano. Jest to doskonała, lekka i niskokaloryczna przekąska, do której zwierzę powinno mieć dostęp przez cały czas między posiłkami. Siano, choć niepozorne, jest niezwykle bogate w składniki mineralne. Oprócz siana bardzo ważnym dodatkiem są także suszone zioła, pełne witamin i smaku. 

Niezwykle ważne są także produkty świeże. Owoce i warzywa powinny być codzienną przekąską dla koni. Warto też wiosną i latem pozwalać koniom wypasać się na łąkach. Należy tylko pamiętać, by wybieg dla koni był oddalony od ruchliwych dróg i pól uprawnych, aby trawa i zioła nie przeszły metalami ciężkimi i nawozami rolniczymi, które są dla zwierząt szkodliwe. Świeże dodatki do końskiej diety są przede wszystkim źródłem witamin, ponieważ właśnie w formie surowej warzywa i owoce zawierają ich najwięcej. Dodatkowo jest to też bardzo smaczna przekąska dla koni, która może służyć za doskonałą nagrodę czy motywację w czasie treningów. 

Aby nie przekarmiać konia, należy jego dietę traktować jako całość. Z codziennej porcji paszy trzeba odejmować przekąski i dodatki, by nie przewyższały dobowego zapotrzebowania kalorycznego. Niezwykle istotne jest też, by zapewnić koniowi odpowiednią dawkę ruchu, aby mógł spalić kalorie i spożytkować swoją energię w prawidłowy sposób. To najbardziej podstawowe sposoby na to, by zadbać o zdrowie i dobrą kondycję swojego konia i uniknąć problemów behawioralnych. Odpowiednio żywiony koń będzie żył długo i cieszył się zdrowiem przez wiele lat. Dopasowywanie optymalnych porcji jedzenia do potrzeb zwierzęcia to prewencja nadwagi i otyłości, które pociągają za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

  Zdjęcie główne: pexels.com/Helena Lopes

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*