Czy rolety mogą zastąpić firany i zasłony?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy rolety mogą zastąpić firany i zasłony?

Artykuł sponsorowany

Podczas urządzania mieszkania rodzi się bardzo wiele dylematów. Sofa czy narożnik? Płyta indukcyjna czy gazowa? Wanna czy prysznic? Rolety czy zasłony? Odpowiedzi na te pytania uzależnione są od warunków, jakimi dysponujesz oraz osobistych upodobań i gustu. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz zastąpić firany i zasłony roletami okiennymi. 

Oszczędność miejsca

Jeśli chodzi o małe mieszkania, mikrokawalerki czy pokoje studenckie zdecydowanie wygrywają rolety, żaluzje czy plisy. Dzięki nim zaoszczędzisz dużo cennego miejsca, ponieważ przylegają one tylko do okna, zostawiając przestrzeń przed nim i na oraz pod parapetem do dalszego wykorzystania. O ile firany mogą być krótkie i sięgać tylko tuż za koniec szyby okna, zasłony do ziemi zajmują bardzo dużo miejsca. Po pierwsze – zwisają zazwyczaj z karniszy lub specjalnych szyn, które wystają na co najmniej kilkanaście centymetrów w głąb pokoju, co jest marnotrawstwem miejsca na małej przestrzeni. Dodatkowo zajmują część pomieszczenia po bokach okien, kiedy są odsunięte, przez co praktycznie cała ściana z oknami jest zajęta przez firany i zasłony, a przez to nie do zagospodarowania. Rolety wewnętrzne nie zabierają przestrzeni, dlatego parapety, miejsce po bokach okien oraz przed nimi, pozostaje do użytku i może być zastawiona potrzebnymi przedmiotami.  

Nowoczesny wystrój

Zasłony i firany nadają pomieszczeniu klasycznej elegancji oraz romantycznego nastroju. O ile w bardziej glamour mieszkaniach taki styl sprawdzi się doskonale, nie bardzo pasuje do nowoczesnych wnętrz, na przykład industrialnych loftów. Jeśli bliska jest Ci nowoczesność, bardziej surowy wystrój oraz minimalizm, rolety okienne sprawdzą się doskonale do Twojego mieszkania. Rolety dzień/noc, bambusowe żaluzje lub plisy świetnie sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu, ponieważ są one bardzo uniwersalne i neutralne dla wystroju. Na pewno nie będą tak dominujące i rzucające się w oczy, jak zasłony, choć trzeba przyznać, że kolorowe lub wzorzyste zasłony są ciekawym akcentem na przykład w salonie. Dzięki swojej subtelności, rolety mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach w domu, od sypialni, po łazienkę.

Idealne rozwiązanie dla alergików

Każda osoba z alergią na kurz wie, jakim utrapieniem są firany oraz zasłony – regularne pranie lub wymrażanie co tydzień, by zabić roztocza, katar i swędzenie oczu podczas ich zdejmowania, a nawet przy ich codziennym zasuwaniu. Na szczęście zasłony to tylko jedna z opcji na zabezpieczenie okien przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz. Rolety oraz żaluzje są bardzo łatwe do wyczyszczenia, wystarczy tylko otrzeć je z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki i po sprawie. Koniec z unoszącym się wszędzie kurzem, przymusowym wietrzeniem pokoju po zaciągnięciu zasłon oraz alergicznym katarem. Rolety mają też dużo mniejszą powierzchnię niż zasłony, dzięki czemu nie zbierają tak dużo kurzu, a co jeszcze ważniejsze, możesz przecierać je nawet codziennie, w przeciwieństwie do zasłon, które wymagają prania. 

Tak, jak inne decyzje podczas urządzania mieszkania, wybór pomiędzy żaluzjami a zasłonami, musi być praktyczny i przemyślany. W zależności od tego, co bardziej Ci się podoba, na co możesz sobie pozwolić i jaka jest powierzchnia przestrzeni, którą urządzasz, wybierz tę opcję, która spełnia najwięcej z Twoich wymogów. Jeśli zależy Ci na eleganckim i romantycznym wystroju, postaw na zasłony z firanami, ale jeżeli wolisz styl industrialny lub minimalizm, żaluzje, rolety i plisy to najlepszy wybór dla Ciebie. 

Zdjęcie główne: Steve Johnson/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*