Większy podatek od smartfonów i laptopów – jak wpłynie na życie Polaków?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Większy podatek od smartfonów i laptopów – jak wpłynie na życie Polaków?

Około 5 mln osób w Polsce nadal nie korzysta z Internetu i komputera. Tylko w sześciu krajach Europy sytuacja cyfrowego wykluczenia wygląda gorzej niż u nas. Po wprowadzeniu podatku od smartfonów i laptopów wykluczenie może się tylko pogłębić.

Jedną z najczęstszych przyczyn braku komputera i dostępu do Internetu w polskich domach są zbyt wysokie koszty wiążące się z dostępem do sieci i zakupem sprzętu. Podatek od nowych urządzeń może wpłynąć na znaczne podwyższenie ich cen na rynku.

Zapotrzebowanie na laptopy i tablety wzrasta w czasie pandemii

Według raportu Federacji Konsumentów w czasie pandemii zainteresowanie zakupem sprzętu takiego jak komputer czy laptop wzrosło o kilkadziesiąt procent. Z racji przeniesienia wielu aspektów życia do sieci, Polacy zdecydowali się samodzielnie walczyć z cyfrowym wykluczeniem. Podnoszenie cen urządzeń, które stają się obecnie niezbędne przede wszystkim do nauki i pracy, a często także i innych codziennych aktywności, jest bardzo negatywnie oceniane przez ekspertów z Federacji Konsumentów. 

Skutki wzrostu opłaty reprograficznej

Federacja Konsumentów szacuje, że przy opłacie reprograficznej w wysokości do 6%, ceny urządzeń takich jak tablety, laptopy, czy smartfony wzrosną nawet o kilkaset złotych. Tym samym jeszcze mniej Polaków będzie mogło pozwolić sobie na ich zakup, a problem cyfrowego wykluczenia będzie się pogłębiać.

Źródło: Newseria.pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*