Jakie działania są w zakresie domów maklerskich?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie działania są w zakresie domów maklerskich?

Artykuł sponsorowany

Domy maklerskie mogą pośredniczyć w transakcjach na giełdzie, jednak nie jest to jedyne zadanie, którym zajmują się maklerzy. Posiadanie konta maklerskiego upoważnia nas do inwestowania na różnych parkietach – krajowych i międzynarodowych. Czym jednak zajmują się domy maklerskie i na jakie parametry należy zwrócić uwagę, szukając biura dla siebie? Podpowiadamy!

Czym zajmują się domy maklerskie?

Domy maklerskie muszą posiadać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego, aby móc legalnie funkcjonować. W tym dokumencie zawarte są informacje o czynnościach, które może przeprowadzać wybrane biuro maklerskie. W domach maklerskich zatrudnieni są maklerzy i doradcy inwestycyjni, którzy pośredniczą w transakcjach zlecanych przez klientów na giełdzie. Sprzedaż i kupno papierów wartościowych może być przeprowadzana na zlecenie inwestorów lub na własny rachunek. Maklerzy mają także możliwość upłynniania rynku.

Zarządzanie portfelem inwestycyjnym Klienta jest jednym z głównych zadań domów maklerskich, jednak w ich kompetencje wchodzą także inne aktywności. Ważnym obszarem działania wielu biur maklerskich jest oferowanie profesjonalnego doradztwa inwestycyjnego. Taka forma wsparcia i edukacji jest niezwykle ważna szczególnie dla początkujących inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z giełdą. Co ważne, maklerzy również muszą posiadać licencję wydawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, aby legalnie świadczyć swoje usługi. Zawód ten jest niezwykle wymagający, ponieważ klienci pokładają wiele zaufania w maklerach, których obowiązują pewne zasady etyczne, takie jak tajemnica zawodowa i uczciwe, rzetelne działanie na rzecz inwestora.

Na co zwracać uwagę przy wyborze domu maklerskiego?

Chcąc otworzyć rachunek maklerski, musimy wybrać odpowiedniego brokera, który spełni wszystkie nasze indywidualne oczekiwania i potrzeby. Z pewnością trzeba upewnić się, czy wybrany dom maklerski daje nam dostęp do preferowanych giełd. Jeżeli chcemy inwestować w akcje zagranicznych spółek, to musimy zdecydować się na biuro, które da nam taką możliwość. Istotne są również koszty związane z prowadzeniem konta oraz transakcjami w jego obrębie. Większość brokerów pobiera prowizje od każdej transakcji, dlatego warto zdecydować się na pośrednika, który oferuje jak najniższe stawki.

Niektóre domy maklerskie wymagają także opłacania kosztów związanych z prowadzeniem konta. Coraz częściej jednak brokerzy rezygnują z tego rodzaju opłat, oferując darmowe rachunki inwestycyjne. Wśród nich jest Michael / Ström Dom Maklerski S.A. dający dostęp do rynków Catalyst oraz instrumentów finansowych zarówno z pierwotnego, jak i wtórnego rynku. Wybór sprawdzonego biura maklerskiego, którego kadra jest doświadczona i rzetelna jest kluczowy dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas inwestowania. Gra na giełdzie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak z odpowiednim pośrednikiem można je zminimalizować.

Fot.: Nicholas Cappello/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*