Jak nauczyć się szyć i przerabiać ubrania?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nauczyć się szyć i przerabiać ubrania?

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne szycie i przerabianie ubrań. Pozwala to na zyskanie oryginalnych rzeczy i często wiąże się też z oszczędnością pieniędzy. Żeby jednak się tym zająć, konieczne są odpowiednie narzędzia i umiejętności.

Odpowiednia maszyna do szycia

Producenci oferują różne rodzaje maszyn do szycia. Najbardziej klasyczna jest mechaniczna, która zbliżona jest wyglądem do pierwowzoru. Często jest wybierana przez osoby starsze, które wolą używać urządzeń sprawdzonych. Dla początkujących jednak to będzie równie dobra opcja. Można też zdecydować się na elektronicznej maszyny do szycia. Większość tych modeli ma na przykład elektroniczne wyświetlacze pomagające w doboru ściegów. Najbardziej zaawansowane są komputerowe maszyny do szycia, które mają wbudowaną pamięć. Pozwala ona zapisywać konkretne sekwencje ściegów czy wzorów.

Maszyna do szycia janome juno e1019 będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szyciem. Z kolei janome 744d to maszyna dobra zarówno dla osób, które kiedyś już próbowały szycia, ale również dla tych, które są początkujące. Mamy tu możliwość regulacji poszczególnych parametrów, na przykład długości ściegu. Maszyna janome juno e1015 to rozwiązanie doskonałe dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z szyciem, ponieważ jest bardzo prosta w obsłudze.

Na początku nie warto jest inwestować bardzo dużych pieniędzy w maszynę, ponieważ nie mamy pewności, czy się sprawdzi i czy na pewno będziemy chcieli z niej korzystać. Pierwsza maszyna powinna mieć płynną regulację szerokości i gęstości ściegu. Przydatna może się okazać również funkcja zmiany położenia igły. Dodatkowo przydać się może nożyk do obcinania, nawlekacz do igły czy możliwość pozycjonowania igły;

Przy zakupie warto zwracać uwagę na producenta. Korzystając z zaufanych marek, jak na przykład wspomniana Janome, mamy pewność, że produkt będzie odpowiednio przystosowany i dobry.

Podstawy szycia

Idealny model maszyny do szycia to dopiero połowa sukcesu. Potem czas na teorię i praktykę. Można rozpocząć naukę podstaw szycia poprzez udział w odpowiednim kursie, gdzie zdobędziemy odpowiednią wiedzą. Przydatne też mogą być poradniki, artykuły tematyczne czy filmiki tutorialowe.

Nauka w domu jest długa, ale z pewnością bardzo satysfakcjonująca. Nauka szycia to przede wszystkim kwestia pracy i wprawy, więc jeśli ktoś uważa, że nie ma talentu, nie powinien się zniechęcać. Im więcej szyjemy, tym większe zdobywamy doświadczenie. Warto zacząć od prostych produktów, od niewielkich przeróbek.

Na początku warto skupić się na nauce, czyli czytaniu artykułów, oglądaniu filmików itp., żeby wiedzieć dokładnie, jak zacząć. Potem dobrze jest znaleźć odpowiednie wykroje i zacząć od najprostszych ubrań, na przykład czapki czy bandany. Konieczne jest także zaopatrzenie się w odpowiednie materiały do szycia, więc lepiej jest zapoznać się z informacjami, które opisują różnicę między tkaniną a dzianiną. Niezbędne będą też akcesoria: igły, nici i inne produkty pomocnicze.

Przy kolejnych etapach nauki ważne jest korzystanie z wykrojów. Pozwoli to ułatwić planowanie ubrań oraz szycie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu z czasem możemy szyć, co tylko chcemy.

Początkowe korzystanie z maszyny

Nauka obsługi maszyny do szycia może wydawać się trudna, ale niekoniecznie taka jest. Tutaj także przydatne mogą okazać się wszelkie poradniki i tutoriale, ale również instrukcja obsługi danego modelu. Przed rozpoczęciem szycia warto poznać rodzaje ściegów, a ćwiczenia zacząć na kawałku materiału.

Zdj. główne: tata toto/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*