Rośliny, które odstraszą owady w ogrodzie – TOP10

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rośliny, które odstraszą owady w ogrodzie – TOP10

Rośliny odstraszające owady to nasz wierny sojusznik między innymi w walce z kleszczami i komarami. Poniższa lista TOP10 przedstawia te, które pomogą nam zachować pełen komfort i bezpieczeństwo podczas relaksu w ogrodzie.

Na które owady najbardziej musimy uważać?

Aby pozbyć się niechcianych owadów wokół naszego domu, powinniśmy wybrać przede wszystkim gatunki wydzielające olejki eteryczne stwarzające im złe warunki do bytowania. Muchy i komary potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie nam i naszym domowym pupilom – choćby psom lub kotom. Komary przyczyniają się wprawdzie do śmiercionośnego żniwa przynoszonego przez malarię, ale ta w Polsce nie występuje.

Co do much wiemy, że potrafią przenosić groźne bakterie, wirusy i pierwotniaki, ale infekcja nie następuje w ich przypadku przez ukąszenie na sposób właściwy komarowi. Groźniejsze są zanieczyszczenia pozostawione np. na pokarmie zjadanym potem przez człowieka. Nieco trudniejsza jest sprawa z kleszczami: te niewielkie pajęczaki bywają przyczyną kleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy, która może zakończyć się znacznym stopniem utraty zdrowia u chorego – mówimy o powikłaniach nerwowych, sercowych i stawowych. 

Rośliny odstraszające owady kontra gotowe preparaty przeciw owadom  

Rośliny odstraszające owady to naturalna alternatywa dla różnego rodzaju środków, które oferuje się nam w sklepach i aptekach. Chociaż podkreśla się ich wysoką skuteczność, to często pojawiają się wątpliwości odnośnie do gotowych środków przeznaczanych do zwalczania uprzykrzających życie owadów. Stosując je, należy każdorazowo stosować się do zamieszczonej ulotki: zarówno w kwestii dozowania ilości substancji, jak też np. miejsca jej aplikacji.

Ważne jest, by dobrze zapoznać się ze składem i zweryfikować, czy nie zawiera on uczulających nas składników. Koniecznie trzeba też zakupić produkty w zaufanym sklepie, nie można sięgać po preparaty niewiadomego pochodzenia.  

Rośliny odstraszające owady to sposób bardziej bezpieczny. Trudniej tu o uczulenie lub działania niebezpieczne dla zdrowia. Co ze skutecznością? Musi być stopniowo budowana: posadzenie jednego krzaczka mięty raczej nie uwolni dużej przestrzeni wokół domu od niebezpiecznych owadów, ale większe natężenie zapachu przez nią wydzielanego trwale zniechęci intruzów. 

Rośliny, które odstraszą komary, muchy i kleszcze – TOP10

Nie jest łatwo wybrać TOP10 roślin odstraszających komary. Plusem jest to, że wiele z nich ma negatywny wpływ na bytowanie dwóch lub nawet wszystkich trzech rodzajów niepożądanych przez nas owadów. Warto więc postawić przede wszystkim na:

  • miętę pieprzową,
  • mirt,
  • bazylię,
  • kocimiętkę,
  • pelargonię pachnącą,
  • lawendę,
  • komarzycę,
  • pysznogłówkę ogrodową,
  • aksamitkę,
  • rozmaryn.

Mięta pieprzowa  jest jednym z najbardziej znanych naturalnych sposobów na odstraszanie natrętnych owadów; jej działanie jest bardzo szerokie. Komary odstrasza zarówno sam zapach tego zioła, jak i sporządzany z niego olejek miętowy. Co ciekawe – zapachu mięty nie lubią też pająki, myszy i szczury. Domowe zwierzęta mogą być dzięki olejkowi z niej chronione przed inwazją pcheł. 

Docenimy również szerokie spektrum działania lawendy, która przyciągnie nas nie tylko pięknym zapachem, ale też bardzo dekoracyjnym wyglądem. Bać się jej będą komary i meszki, pozostawiona w szafie ochroni nas zaś przed pojawieniem się moli. 

Bardzo silny i świeży zapach zbliżony do cytrynowego posiada także piękna i ozdobna doniczkowa pelargonia. Niewiele osób wie, że zniechęca on nie tylko komary, ale również muchy i meszki. 

Kocimiętka zaś to niewielka bylina, za którą będzie się uganiał nasz koci pupil, a jednocześnie przegoni natrętne owady. Jej niewątpliwym plusem jest również długi okres kwitnienia, gdy roślina ta cieszyć będzie nasze oczy niebieskim kwiatem.  

Komarzyca, czyli plecantrus, to z kolei pnącze, które swoją nazwę wzięło z właściwości. Jej pachnące liście posiadają aromatyczne olejki eteryczne odstraszające komary.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*