PlayStation 5 z premierą w listopadzie. Czym różni się od poprzednika?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
PlayStation 5 z premierą w listopadzie. Czym różni się od poprzednika?

Lubisz grać na PlayStation? Czekasz na PS5 i zastanawiasz się, czy warto go kupić? Najpierw sprawdź, czym różni się od poprzednika!

Czy warto zainwestować w nową konsolę?

Nowe PlayStation jest zdecydowanie wyższe i cięższe od poprzedniego modelu. Wygląda też nieco inaczej. Pojawiają się na nim nowoczesne, białe elementy.

Zawiera zdecydowanie bardziej zaawansowane komponenty, zwłaszcza jeśli chodzi o kartę graficzną i procesor. PS4 wykorzystuje ośmiordzeniowy chipset x86-64 AMD, podczas gdy nowa konsola wyposażona jest w procesor wzorowany na ośmiordzeniowym układzie Zen 2 firmy AMD. Warto podkreślić, że działa z częstotliwością 3,5 GHz, co zdecydowanie ułatwia rozgrywkę. 

Jeśli chodzi o grafikę, widać tu jeszcze większe różnice. Wspomniane konsole zawierają układ Radeon, PS4 jest jednak w stanie obsłużyć tylko 1,84 TFLOPS. Dla porównania PlayStation ma 10,3 TFLOPS mocy, działającej na 36 jednostkach obliczeniowych. Zasadniczo oznacza to, że poprzedni model osiąga maksimum w rozdzielczości 1080p, a nowa konsola oferuje 4K 60 fps, a w niektórych przypadkach nawet 120 fps. Umożliwia również śledzenie promieni w grach, co zapewnia bardziej realistyczne efekty świetlne. Modele PS4 nie są kompatybilne z tą stosunkowo nową technologią.

Jakie są jeszcze różnice?

Pamięć RAM wpływa na szybkość i liczbę procesów, które konsola może wykonać w tym samym czasie. PS4 zawiera 8 GB pamięci RAM DDR5, podczas gdy PS5 podnosi tę poprzeczkę do 16 GB. 

Po latach kontrolerów DualShock PlayStation opracowało nowy pad. DualSense wygląda nieco inaczej, bardziej przypomina Xbox. Dodatkowo oferuje technologię dotykową i wyzwalacze adaptacyjne.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*