Mały laptop – przegląd modeli

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Mały laptop – przegląd modeli

Zakup laptopa o niewielkich gabarytach to nie tylko kwestia mody, w której często dążymy do minimalizacji sprzętu elektronicznego, ale też bardzo praktyczny wybór. Niewielkie rozmiary sprawiają, że urządzenie jest lekkie i daje się łatwo przenosić nawet wtedy, gdy wychodzimy z domu na kilka godzin. Na które modele warto zwrócić uwagę? 

Jaki powinien być mały laptop? 

Wraz z rozwojem rynku laptopów o niewielkich rozmiarach, poniżej 14 cali, wzrastają również oczekiwania wobec ich możliwości. Obecnie inwestuje się w nieduże laptopy zarówno do pracy, jak i stosowania w sytuacjach prywatnych. Przyczynia się do tego w szczególności tryb pracy hybrydowej, popularny podczas pandemii, ponieważ urządzenie musi być gotowe do użytku zarówno domowego, jak biurowego. Chcąc ułatwić sobie jego transport – kupujemy niewielkie modele. 

Mały czy duży?

Mały laptop to dobre rozwiązanie zarówno dla osoby, która lubi rano przeglądać ulubione strony internetowe, będąc jeszcze w łóżku, jak i kogoś, kto potrzebuje mobilnego urządzenia na spotkania biznesowe. Bardzo często z takich laptopów korzystają również uczniowie i studenci. Kiedy nie sprawdzi się mały laptop? Z takich urządzeń raczej nie będą zadowoleni gracze i graficy. 

Rodzaje małych laptopów

Wyróżniamy przede wszystkim:

  • ultrabooki – niewielkich rozmiarów laptopy, które dodatkowo są bardzo cienkie i lekkie;
  • laptopy 2 w 1 – połączenie tabletu z klawiaturą, którą dołącza się do urządzenia opcjonalnie; bardzo wygodne w użyciu i wszechstronne.

Przegląd modeli w różnych przedziałach cenowych

Możliwości urządzenia zależą w dużej mierze od kwoty, którą jesteśmy w stanie na nie wydać. Zwracamy uwagę nie tylko na przekątną ekranu, ale także wagę (najlepiej poniżej 1,5 kg), rodzaj dysku i jego pojemność (preferowany SSD), procesor i wielkość pamięci RAM (minimum 4 GB), kartę graficzną i pojemność baterii. Niestety od początku roku mamy do czynienia ze zwyżkami cen – z reguły trzeba wydać więcej, by kupić satysfakcjonujący nas sprzęt. 

Małe laptopy do 3000 zł

  • HP Chromebook 11a G6 – ok. 1500 zł

Oferta taniego laptopa 11,6’’ z systemem Chrome OS nie jest w Polsce szczególnie popularna. W przystępnej cenie można jednak kupić urządzenie posiadające 4 GB RAM, czyli tyle, ile powinien posiadać sprzęt do obsługi pakietu biurowego i przeglądania stron internetowych, tak by nie była to czynność uciążliwa. Dysk cMMC 16 GB nie pozwala oczywiście na przechowywanie dużej ilości danych, ale nie taka jest idea tego niewielkiego urządzenia, które powstało po to, by służyć tym, którzy pracują w trybie online. Warto rozważyć taki zakup. 

  • Asus C223NA-GJ0006 – cena ok. 1700 zł

Za tę cenę Asus oferuje również 4 GB RAM i 32 GB na dysku eMMC. Komputer jest też wyposażony w kartę graficzną Intel HD 500 i procesor Intel Celeron N3350 1,1 GHz. Systemem operacyjnym jest w tym przypadku Google Chrome OS. Kolejna oferta małego laptopa 11,6’’ do podstawowego użytku. 

  • Lenovo Ideapad C340-14API – cena ok. 2800 zł

W okolicach 3000 zł wybór jest już znacznie większy. Ten sprzęt marki Lenovo ma przekątną ekranu 13,3’’, 8 GB pamięci RAM i 256 GB na dysku SSD. Pracuje na systemie Windows 10 Home. Waży przy tym zaledwie 1,1 kg, co jak na niemal pełnowymiarowy sprzęt jest dobrym wynikiem. Dodatkowo producent szczyci się tym, że laptop może działać nawet 8 godzin na jednym naładowaniu baterii. Wyposażony jest też w system szybkiego uzupełniania mocy akumulatora, gdzie w ciągu godziny można go naładować do 80% pojemności.

Jaki mały laptop wybrać powyżej 3000 zł?

  • Lenovo ThinkBook 13s – cena ok. 3500 zł

13,3’’ przekątnej ekranu i 8 GB pamięci RAM, dodatkowo możliwość jej rozbudowania do 16 GB. Laptop jest wyposażony w procesor Intel Core i5 i dysk SSD 256 GB. Dobry poziom grafiki zapewnia karta Intel UHD Graphics.

  • ASUS ZenBook 14 – cena ok. 4300 zł

Ekran 14’’, 16 GB RAM i procesor AMD Ryzen 5 to mocne strony tego sprzętu marki Asus. Laptop posiada też dysk SSD o pojemności 512 GB i pracuje na systemie operacyjnym Windows 10 Home. Umożliwia szybką i bezproblemową pracę także z wieloma programami do obróbki grafiki i filmów. Większe wymiary sprawiają, że da się na nim też grać w gry. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*