Informacje zawarte w Księgach Wieczystych

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Informacje zawarte w Księgach Wieczystych

Artykuł sponsorowany

Planujesz zakup nieruchomości? Pierwszym źródłem, z którego warto skorzystać, aby uzyskać informacje na jej temat, są Księgi Wieczyste. Czym jednak są Księgi Wieczyste? Jakie konkretnie informacje są w nich zawarte? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Czym są Księgi Wieczyste?

Warto zacząć od dokładnego wyjaśnienia, czym dokładnie są Księgi Wieczyste? Jest to podstawowy dokument, który potwierdza własność nieruchomości. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że Księga Wieczysta jest dla nieruchomości tym, czym dla człowieka jest dowód osobisty. Jeżeli więc planujesz zakup nieruchomości, to właśnie w Księgach Wieczystych znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje na jej temat. 

A gdzie znaleźć Księgi Wieczyste? Możesz zapoznać się z treścią interesującej Cię Księgi  między innymi w siedzibie sądu. Pamiętaj jednak, że konieczne jest udanie się do siedziby właściwej dla położenia nieruchomości – na przykład chcąc znaleźć informacje na temat nieruchomości w Łodzi, sprawdź Księgi Wieczyste Łódź. Innym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zasobów internetowych. Wystarczy, że na przeznaczonej do tego stronie wpiszesz numer działki lub numer Księgi Wieczystej, a wyświetlą Ci się wszystkie informacje.

Informacje zawarte w Księgach Wieczystych

Jakie dokładnie informacje zawarte są w Księgach Wieczystych? Przede wszystkim pełny adres nieruchomości, powierzchnia nieruchomości gruntowej oraz budynków, wszystkie dane właściciela lub współwłaścicieli, wpisy dotyczące hipoteki, prawa przysługujące wobec nieruchomości osobom innym niż właściciel, związane z nieruchomością służebności gruntowe oraz informacje o zawartych przez właściciela umowach dożywocia, pierwokupu i podobnych.

Nieruchomości bez Księgi Wieczystej

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie nieruchomości w Polsce mają założone Księgi Wieczyste. Ustawa o Księgach Wieczystych uregulowała co prawda sytuację nieruchomości wybudowanych po 1982 roku, nakładając obowiązek założenia Księgi Wieczystej, jednak nie wprowadziła konieczności założenia ich dla nieruchomości istniejących wcześniej. 

Zakładanie Księgi Wieczystej

Warto również wiedzieć, jak wygląda zakładanie Księgi Wieczystej dla nieruchomości. Wbrew pozorom proces ten jest dość prosty i szybki. Należy jednak pamiętać, że zrobić to może jednak jedynie właściciel, współwłaściciel lub posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Aby założyć Księgę, należy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych sądu właściwego miejscowo dla nieruchomości. Dokumenty, które należy przedstawić to: oryginalny lub w odpisie urzędowym dokument potwierdzający własność, dokumenty geodezyjne oraz wniosek.

Fot.: Oleksandr Pidvalnyi/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*