Plamy po samoopalaczu na ubraniach – czym usunąć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Plamy po samoopalaczu na ubraniach – czym usunąć?

Samoopalacz to kosmetyk, którym łatwo przez przypadek pobrudzić ubrania. Jak szybko i skutecznie poradzić sobie z tego typu zabrudzeniami? Sprawdź nasze porady, dzięki którym przywrócisz tkaninom dawny wygląd bez ich uszkodzenia. 

Środki chemiczne

Na początek krótki spis profesjonalnych detergentów, które pomogą w usunięciu nawet najbardziej uporczywych plam:

  • wybielacze na bazie tlenu przeznaczone do wypychania pigmentu ze struktury tkaniny. Aby nie zniszczyć ubrania, zapoznaj się z instrukcją obsługi i postępuj według zaleceń producenta;
  • gliceryna roślinna – rozluźnia włókna w materiale i rozpuszcza plamy. Delikatnie wmasuj ją w zabrudzone miejsce, pozostaw na całą noc, namocz tkaninę, a potem nastaw tradycyjny cykl prania;
  • tan remover i inne detergenty przeznaczone do usuwania samoopalaczy, których skład został opracowany specjalnie z myślą o zmywaniu tego kosmetyku.

Podczas nakładania środków chemicznych zwróć uwagę, by nie pocierać tkaniny – wówczas samoopalacz jeszcze głębiej wniknie w jej strukturę.

Domowe sposoby

Jeśli musisz szybko zareagować, a akurat nie posiadasz żadnego specjalistycznego specyfiku, możesz skorzystać z domowych rozwiązań, które nie wymagają dodatkowych narzędzi czy preparatów. Wystarczą produkty codziennego użytku.

Woda z płynem do mycia naczyń

Podstawowym składnikiem samoopalacza jest dihydroksyaceton (przyciemniający skórę związek o charakterze cukrowym), ale w składzie można znaleźć także różnego rodzaju olejki (np. jojoba) czy antyoksydanty. Z tego względu z plamami na ubraniach powinna poradzić sobie gorąca woda zmieszana z płynem do mycia naczyń, który bez problemu rozbije cząsteczki tłuszczu bez jednoczesnego uszkodzenia struktury tkaniny. Wystarczy wrzucić zabrudzone ubranie do miski, odczekać około 20 minut, a potem usunąć resztki detergentu i wstawić pranie.

Amoniak 

Na bardziej uporczywe plamy możesz zastosować roztwór z amoniaku, który ma właściwości wywabiające i rozjaśniające. Trzeba jedynie zrobić to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby nie podrażnić swoich dróg oddechowych. Jak przygotować mieszankę? 5-procentowy roztwór amoniaku rozpuść w wodzie w proporcjach 1:5 (1 łyżka amoniaku na 5 łyżek wody). Wylej na plamę i poczekaj kilka minut, następnie dobrze wypłucz tkaninę.

Woda utleniona 

Faktem jest, że woda utleniona od dawien dawna uważana jest za skuteczny, domowy odplamiacz. Można ją nałożyć bezpośrednio na plamę (przy białych ubraniach) lub zastosować roztwór, np. ćwierć szklanki płynu do mycia naczyń z połową szklanki wody utlenionej będzie idealnym sposobem na tłuszcz. Inny przepis to 2 łyżki sody oczyszczonej i 250 ml wody utlenionej – uzyskana pasta usunie plamy i zniweluje bakterie.

Pamiętaj, aby w razie jakichkolwiek prób usunięcia samoopalacza z ubrań wykonać test na niewidocznym kawałku materiału. W innym przypadku może dojść do wyblaknięcia tkaniny czy też jej odbarwienia. Liczy się także szybkość reakcji – im prędzej przystąpisz do działania, tym większa szansa, że uratujesz ulubiony strój.

Zdj. główne: Armin Rimoldi/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*