Noworodek w domu – pierwsze dni ważne dla całej rodziny

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Noworodek w domu – pierwsze dni ważne dla całej rodziny

Narodziny dziecka potrafią wywrócić życie do góry nogami. Jak przygotować się do pierwszych dni z noworodkiem w domu? Przedstawiamy garść porad, dzięki którym te piękne, ale też trudne chwile będą mniej stresujące.

Poród to ogromny wysiłek zarówno dla mamy, jak i dziecka. Wyzwaniem są również pierwsze chwile z maluszkiem. W szpitalu zazwyczaj spędza się kilka dni po porodzie. W tym czasie mama dochodzi do siebie i regeneruje się, uczy się także obchodzić z dzieckiem. Po powrocie do domu wciąż można liczyć na wsparcie. Każdej kobiecie przysługuje kilka bezpłatnych wizyt położnej środowiskowej, która sprawdza stan zdrowia dziecka i pomaga świeżo upieczonej mamie. Doradzi również, jak dbać o piersi, pokaże wygodne pozycje do karmienia i odpowie na wszelkie pytania.

Musimy przygotować się, przede wszystkim psychicznie. Pierwsze dni z noworodkiem mogą być trudne i przytłaczające. Warto dać sobie czas na przyzwyczajenie się i regenerację organizmu. Nie bójmy się także wprost mówić o swoich spadkach nastroju i samopoczuciu oraz prosić o pomoc partnera, rodzinę bądź przyjaciół. Jasna komunikacja pomoże łatwiej wszystkim przejść przez ten wyjątkowy, ale i wymagający czas.

Miejsce dla noworodka

O przestrzeń dla dziecka najlepiej zadbać jeszcze przed porodem. Przede wszystkim musimy przygotować łóżeczko, odpowiednie kosmetyki i akcesoria do kąpania, między innymi wanienkę i ręczniki. Łóżeczko można ustawić w sypialni rodziców, dzięki temu w nocy będziemy mieć bliżej do dziecka, a w pierwszych tygodniach to duże ułatwienie. Zadbajmy też o oświetlenie w pokoju, w którym będzie przebywać maluszek. Powinno być ono lekko przytłumione. Używajmy małych lampek, a okna zasłaniajmy roletami bądź żaluzjami, by ograniczyć do minimum wpływ ostrych bodźców.

Zorganizujmy również miejsce do karmienia. Przyda się wygodny fotel i poduszki, pieluszki lub ręczniki dla dziecka, a także maść na brodawki oraz wkładki laktacyjne. W pobliżu warto jeszcze trzymać wodę i zdrowe przekąski dla mamy, ponieważ w pierwszych tygodniach życia dziecka karmienie zajmuje sporo czasu.

Opieka nad noworodkiem w pierwszych dniach

Opiekę nad noworodkiem w początkowej fazie rozwoju można uznać za nieskomplikowaną, ale męczącą. W pierwszych dniach życia maluszek powinien jeść często, średnio od 8 do 12 razy dziennie. Bardzo ważne jest także nocne karmienie, ponieważ zaspokaja potrzeby dziecka i pobudza laktację, jeśli karmimy piersią. Najedzone i uspokojone dziecko śpi przez większą część doby. Zdarza się, że niektóre noworodki przesypiają całe noce, mimo to przez pierwsze 4 tygodnie życia musimy wybudzać je na karmienie. Pamiętajmy, by po karmieniu odczekać, aż noworodek pozbędzie się powietrza, którego nałykał się podczas jedzenia. Do tego przydadzą się bambusowe pieluszki. Dzięki rozłożonemu na ramieniu materiałowi nie ubrudzimy sobie ubrań, gdy maluchowi uleje się pokarm.

W pierwszych dniach na pewno będziemy także często przewijać noworodka. Pampersy i pieluszki zmieniajmy najlepiej od razu po zabrudzeniu (z reguły przed lub po jedzeniu i zawsze przed zaśnięciem). Dzięki temu unikniemy zaczerwienień, podrażnień i odparzeń na wrażliwej skórze dziecka. Używajmy również kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji noworodków, szczególnie kremów przeciw odparzeniom i delikatnych emulsji do kąpieli.

Zdj. główne: Christian Bowen/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*