Jak napompować koło w rowerze?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak napompować koło w rowerze?

Odpowiednio napompowane opony pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje jazda na rowerze. Oprócz tego optymalne ciśnienie w kołach zapewnia bezpieczną i płynną jazdę, bez względu na to, czy zamierzasz pokonać krętą lub kamienistą drogę. Na szczęście pompowanie nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem.

Dlaczego należy napompować koła w rowerze?

Powietrze w oponach pneumatycznych działa jak sprężyna, zapewniając amortyzację i pozwalając im lepiej dopasować się do terenu. Gwarantuje to lepszą trakcję i przyczepność. Trzeba napompować rower, bo to pozwala błyskawicznie zwiększyć komfort jazdy. Zdecydowana większość rowerów wyposażona jest w hermetyczną dętkę w kształcie pierścienia. Wspomniany element znajduje się w oponie. Ma widoczny zawór ułatwiający pompowanie. Zadbaj o właściwe ciśnienie w kołach. W ten sposób uchronisz je przed przebiciem. Jak napompować rower?

Jaki typ zaworu ma Twój rower?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć przed napompowaniem kół, jest rodzaj zamontowanego zaworu. To kluczowa część, która zatrzymuje powietrze w oponie, ale także umożliwia jej napompowanie. W tańszych modelach montowany jest zazwyczaj zawór Schradera, taki sam jak w kołach samochodowych. To wydrążona rura z zaworem sprężynowym, który zamyka się automatycznie i wkręca w korpus zewnętrzny. Sworzeń wystaje z zaworu i zwykle znajduje się na równi z końcem zewnętrznym. Ten kołek można wcisnąć, aby wypuścić powietrze.

Z kolei zawór Presta znajdziesz tylko w rowerach. Montuje się go zarówno w modelach górskich, jak i szosowych. Zawór zabezpieczony jest nakrętką, która utrzymuje go w prawidłowej pozycji. Aby wypuścić powietrze, musisz najpierw odkręcić małą przeciwnakrętkę. Nie martw się, że nakrętka spadnie. Gwinty są tak wygięte, by temu zapobiec. Na koniec warto wspomnieć o zaworze Dunlopa. Ma podobną średnicę do zaworu Schradera, ale można używać do niego tej samej pompki co do wentylu Presta.

>> Zobacz też inne porady dotyczące majsterkowania!

Przygotuj zawór

Najpierw zdejmij plastikową nakrętkę, która może zakrywać koniec zaworu. Nie martw się, jeśli ją zgubisz, zawsze możesz kupić nową. W przypadku, jeśli masz wentyl rowerowy Presta odkręć małą nakrętkę zabezpieczającą na górze. Obróć zawór kilka razy. W ten sposób upewnisz się, że działa prawidłowo. Powinieneś wtedy usłyszeć i poczuć wypływające powietrze. Jeżeli masz rower z zaworem Schradera, możesz pominąć ten krok.

Zwróć uwagę na ciśnienie w oponach

Zanim zaczniesz pompowanie koła, sprawdź ścianę boczną opony. Zwykle opona w rowerze szosowym powinna mieć ciśnienie 80–130 psi, a w górskim 25–50 psi. Jeśli chodzi o hybrydowe modele, upewnij się, że wynosi 40–70 psi. Wybierając odpowiednie ciśnienie w oponach, zwróć uwagę na swoją wagę i preferowany styl jazdy.

Prawidłowo zamocuj pompkę

Zamocuj głowicę pompki na zaworze. Wspomniane urządzenie wyposażone jest w przełącznik, który odchyla się w dół lub do góry. Niektóre modele zamiast przełącznika zawierają gwintowaną wewnętrznie śrubę. Oba systemy służą do utrzymywania głowicy na swoim miejscu, gdy zaczniesz pompować. Dzięki temu możesz mieć pewność, że powietrze faktycznie trafia do zaworu, zamiast wyciekać podczas pompowania. Jeżeli wydaje Ci się, że powietrze ucieka, delikatnie popraw głowicę urządzenia. Wystarczy, że ją zdejmiesz i ponownie założysz.

Pompuj do optymalnego ciśnienia

Pamiętaj, by podczas pompowania korzystać z manometru. W ten sposób upewnisz się, że ciśnienie w kołach znajduje się na odpowiednim poziomie. Podczas wspomnianej czynności używaj mięśni ramion i brzucha, a nie nóg. 

Jeśli nadmiernie napompowałeś oponę, musisz usunąć część powietrza. Sprawdź, jak to zrobić! Jeżeli masz do czynienia z zaworem Schradera, naciskaj go paznokciem, aż wydostanie się niego nadmiar powietrza. W przypadku zaworu Presta zostaw otwartą nakrętkę zabezpieczającą i naciskaj go, aż ucieknie nadmierna ilość powietrza.

Zamknij zawór

Tu wiele zależy od tego, jakie masz rodzaje wentyli. W przypadku zaworu Schredera po prostu załóż z powrotem plastikową zaślepkę. Jeżeli masz rower z wentylem Presta, zakręć nakrętkę zabezpieczającą, a następnie plastikową zaślepkę. Rodzaje wentyli nie powinny być problematyczne. Pamiętaj, że trzeba dobrze napompować rower, a opony powinny być twarde. Teraz możesz spokojnie ruszyć dalej!

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*