Jak poprawić swoją pewność siebie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak poprawić swoją pewność siebie?

Brak pewności siebie negatywnie oddziałuje na rozwój osobistego potencjału. Niepewność sprawia, że nie chcemy iść naprzód i zostajemy w swojej strefie komfortu. Boimy się podejmowania nowych wyzwań, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Niezwykle ważne jest, aby pracować nad tą częścią swojego życia. Jak tego dokonać? 

  1. Pokonaj swój strach

Każda nowa sytuacja, w której człowiek czuje się niekomfortowo, potęguje jego stres, a także strach przed nieznanym. Należy pokonać w sobie te uczucia. Są one kompletnie bezużyteczne i wywodzą się z dawnych czasów, gdy ludzie musieli polować i w jakiś sposób zdobywać pożywienie. W 99 procentach przypadków strach stał się uczuciem nieracjonalnym. Ostrzega przed całkiem bezpiecznymi zdarzenia, jak pójście na rozmowę kwalifikacyjną czy zagadanie do osoby, która nam się podoba. To, co dzieje się w naszych głowach, nie ma racji bytu i zazwyczaj się nie zdarza.

Chcąc spełniać wielkie marzenia, należy odważnie działać i choć na chwilę zapomnieć o towarzyszącym strachu. Ludzie sukcesu są spełnieni, ponieważ często wykraczali poza swoją strefę komfortu, kierując się pragnieniami, a nie emocjami będącymi jedynie w ich głowach. 

  1. Zaakceptuj siebie

Osoby, które są siebie niepewne, po prostu nie akceptują swojej osoby. Nie lubią jej i nie potrafią dostrzec w niej pozytywnych cech, a to duży błąd. W końcu osoba, która spędzi z nami całe życie to my sami. Proces zmiany w myśleniu można zacząć od błahego ćwiczenia. Warto na kartce wypisać swoje wady i zalety. Pozytywne cechy dużo trudniej znaleźć, ale niech to będą prozaiczne rzeczy, jak np. umiem ładnie śpiewać, mam kochającą rodzinę, kocham czytać książki.

Następnie nie wolno pochylać się nad swoimi wadami, tylko je zaakceptować. Tak po prostu. Mieć świadomość, że każdy człowiek na Ziemi ma wady, tylko one nie przysłaniają mu realnego celu. Wypisanie zalet zaś sprawi, że poczujesz się ze sobą komfortowo. Zobaczysz, że pozytywne cechy zazwyczaj dominują nad negatywnymi. 

>> Planowanie domowego budżetu krok po kroku

Kobiety równie często borykają się z problemem braku akceptacji swojego ciała. W tym kierunku również warto coś zrobić. Po pierwsze należy uwierzyć, że krytyka w niczym nam nie pomoże, a jedynie obniży naszą samoocenę. My sami z kolei zmarnujemy jedynie kilkanaście minut życia na narzekanie. Na początek warto zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy wyjątkowe. Dzięki takiemu myśleniu wady mogą stać się naszymi zaletami. Po drugie warto zainwestować w akcesoria poprawiające humor i nasz sposób postrzegania siebie. Mogą to być dopasowane spodnie, piękna torebka lub wymarzone kolczyki. 

  1. Usuń negatywne myśli

To chyba jedno z najtrudniejszych przekonań, jakie dominuje wśród niepewnych siebie ludzi. Często myślą o tym, co inni powiedzą, choć tak naprawdę nie mówią nic. Taki schemat myślenia jest strasznie ograniczający. W momencie, gdy chcemy podjąć jakąkolwiek decyzję, w naszej głowie pojawiają się pytania: “co ludzie sobie pomyślą?”, “co powiedzą na to moi przyjaciele?”, “ludzie pewnie myślą, że jestem dziwny(-na)”.

Jeśli martwimy się jedynie o opinię naszych bliskich, to rozmowa powinna rozwiać wszystkie nasze wątpliwości. Jeśli jednak zamartwiamy się o to, co pomyśli nasza sąsiadka lub kolega, z którym nie utrzymujemy kontaktu, to nie jest to najlepsza sytuacja. Właśnie takie przekonania powinny być usunięte z głowy, ponieważ nie służą niczemu dobremu.

Ludzie zazwyczaj o nas nie myślą, a jeśli myślą to dlaczego zakładamy, że od razu są to opinie negatywne? W taki sposób strach kontroluje nasze przekonania, przez co stoimy w miejscu. Jak zwiększyć pewność siebie? Należy podjąć decyzję, czy chcemy sami decydować o naszym życiu, czy jednak wolimy, aby robili to inni. Co więcej, tego typu myśli są źródłem niewyobrażalnego stresu. Gdy działasz na przekór innym oraz realizujesz swoje marzenia, zyskujesz wielki szacunek ludzi. Pamiętaj o tym, gdy znów dopadną Cię negatywne przekonania. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*