Kiedy warto zrezygnować z glutenu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy warto zrezygnować z glutenu?

Od jakiegoś czasu dość modne stało się przechodzenie na dietę bezglutenową. Dla jednych jest to gwarancja dobrego samopoczucia i utraty kilku kilogramów, u innych wiąże się z powstaniem niedoborów i ogólnym osłabieniem organizmu. Kiedy powinniśmy zrezygnować z glutenu oraz czy to bezpieczne bez konsultacji lekarskiej? 

Czym jest gluten i gdzie występuje? 

Gluten to białko zapasowe, występujące w niektórych zbożach, takich jak pszenica, jęczmień czy żyto. Występuje również w kaszy mannie, orkiszowej i bulgur. Z tego powodu w naturalny sposób, starając się wyeliminować gluten, powinniśmy zapomnieć o białym pieczywie, produktach zbożowych, a także wszelkiego rodzaju ciastach i ciastkach, chyba że zostały one oznaczone jako bezglutenowe.

Gluten tuczy?

Często jest tak, że po zmianie diety na bezglutenową chudniemy. Czy to oznacza, że eliminując go, w magiczny sposób zrzucimy zbędne kilogramy? Niekoniecznie. Po prostu zazwyczaj jest tak, że gluten pojawia się w produktach niezdrowych, zwykle wysokokalorycznych, np. w fast foodach. Eliminując mąkę pszenną, musimy zapomnieć o pizzy, kebabie, pączkach, białym pieczywie, makaronach czy burgerach, co w oczywisty sposób wpływa na naszą wagę.

Kiedy powinniśmy zrezygnować z glutenu? 

Często postanawiamy odstawić gluten w momencie, kiedy pojawiają się u nas różnego rodzaju niepokojące objawy, takie jak biegunki, bóle brzucha, wzdęcia czy brak energii pomimo zjedzonego posiłku. Okazuje się jednak, że powodów wywołujących te objawy może być więcej, dlatego przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na eliminację glutenu, powinniśmy skonsultować to z lekarzem specjalistą. Oczywiście w wyniku badań może okazać się, że cierpimy na niebezpieczną chorobę immunologiczną celiakię lub na alergię na gluten. Wtedy najbezpieczniej będzie ustalić z lekarzem i dietetykiem dalszy plan leczenia oraz konieczne zmiany w diecie. Samoczynne odstawienie glutenu może wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia oraz spadek wagi, jednak bez diagnozy lekarskiej możesz niepotrzebnie narazić swój organizm na niedobory i powolne wyniszczenie. Nieumiejętna eliminacja glutenu i zastąpienie go produktami bezglutenowymi, bez włączenia do diety innych składników odżywczych, które pozwolą dalej właściwie funkcjonować, może skończyć się nawet anemią.

Rezygnacja z glutenu staje się coraz bardziej popularnym trendem, który ma nam zapewnić więcej energii przy jednoczesnej utracie masy ciała. Niestety często zmiana nie jest podyktowana względami medycznymi, a modą właśnie. Znaczna część osób nie ma żadnych problemów z trawieniem czy tolerancją glutenu, dlatego, jeśli zależy nam na poprawie jakości naszego życia, wystarczy, jeśli wprowadzimy do diety więcej warzyw i owoców, bądź zrezygnujemy z produktów wysoko przetworzonych.

Dieta bezglutenowa 

Wprowadzenie diety bezglutenowej wiąże się z rygorystycznym wystrzeganiem się produktów zawierających gluten, co często wiąże się z przygotowywaniem posiłków samodzielnie, rezygnacją z jedzenia poza domem, a także wyższymi kosztami zakupów spożywczych. Co więcej, konieczność wprowadzenia tej diety wymaga również zaangażowania ze strony naszych bliskich, nie tylko naszego. Jednak jeżeli zaszła taka konieczność, pozwoli nam to na zachowanie zdrowia, lepszego samopoczucia, a także uniknięcia wielu niebezpiecznych powikłań.

Zdj. główne: PublicDomainPictures/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*