Jak poprawić relację z rodzicami? Od czego zacząć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak poprawić relację z rodzicami? Od czego zacząć?

Relacje rodzinne to często trudna i skomplikowana sfera. Równocześnie to jedne z naszych podstawowych i najważniejszych relacji. Wielu problemów nie sposób rozwiązać za pomocą kilku prostych porad. Są jednak pewne gesty i postawy, które w większości przypadków mogą dopomóc nam poprawić relację z rodzicami.

Różnica pokoleń a to, co nas łączy

Wiele konfliktów w rodzinie może pojawiać się na tle różnicy pokoleń, odmiennego podejścia do życia i sprzecznych poglądów. Zamiast skupiać się na tych różnicach, przypomnijmy sobie o tym wszystkim, co dla nas wspólne – rodzice przez wiele lat naszego życia byli nam nieodłącznymi towarzyszami, wspierali nas i pomagali nawet w najdrobniejszych sprawach.

Nie ważne, czego dotyczyłaby kłótnia – rodzice zawsze chcą dla nas jak najlepiej. Musimy o tym pamiętać zwłaszcza w chwilach, kiedy się nie zgadzamy. To pomoże nam podejść do rodzica ze zrozumieniem, zamiast z wrogością, i ze spokojem wyjaśnić nasze odmienne stanowisko w danej kwestii.

Poza tym miejmy na uwadze, że rodzicie w naszym wieku być może również mieli inne poglądy niż obecnie – te zwykle zmieniają się nieco wraz z wiekiem. Pamiętając o tym, łatwiej będzie nam przyjąć, że różnice pokoleniowe są normalnym zjawiskiem i bardzo możliwe, że przydarzą się także nam i naszym dzieciom. Tym samym, powinniśmy spróbować przykładać do nich mniejszą wagę i na pierwszy plan wysunąć to, co nas łączy.

Wdzięczność

Przypomnij sobie, co zawdzięczasz rodzicom, jak wiele dla ciebie zrobili oraz, że bez względu na wszystko, chcą dla Ciebie jak najlepiej. Psychologowie radzą wykonanie pewnego ćwiczenia, które może pomóc przypomnieć sobie i wysunąć na pierwszy plan relacji z rodzicami to, co dobre między wami. 

Przygotuj kartkę papieru i podziel ją pionową kreską na pół. Po jednej stronie napisz „Wszystko, co pozytywne, czego nauczyłam/nauczyłem się od mamy i relacji z nią”. Po drugiej – „Wszystko, co pozytywne, czego nauczyłam/nauczyłem się od taty i relacji z nim”. Pomyśl o tych rzeczach i zapisuj na kartce wszystko, co pojawi się w twojej pamięci.

Pokaż, że pamiętasz

Zakładając własną rodzinę, zdarza się nam odsunąć naszych rodziców na drugi plan. To bolesny moment dla nich, dlatego aby wiedzieli, że nadal są dla nas ważni oraz że ich obecność wiele dla nas znaczy, spróbujmy odwiedzać naszych rodziców najczęściej jak to tylko możliwe.

Dzwońmy regularnie – nigdy nie powinniśmy zapomnieć o tym, aby zapytać o zdrowie, okazać troskę i dowiedzieć się, czy wszystko w porządku u naszych rodziców. Ta pamięć i gesty mówiące, że zależy nam na ich dobru, bardzo wiele znaczą dla każdego rodzica. 

Cierpliwość i szacunek

Jeżeli nasi rodzice to osoby starsze, może im się zdarzyć, że w pewnych sprawach nie są już na bieżąco bądź nie rozumieją niektórych trendów czy postaw, które w naszych czasach uważa się za normalne. Zamiast irytować się i zasypywać ich krytyką, przypomnijmy sobie czasy dzieciństwa. 

Kiedy byliśmy mali i nieporadni to rodzice opiekowali się nami, troszczyli i otaczali bezwarunkową miłością. Rodzice uczyli nas abecadła, podstawowych czynności i starali się służyć pomocą także w okresach naszych nastoletnich buntów. Bez ich opieki i troski zwyczajnie nie poradzilibyśmy sobie w pierwszych latach naszego życia. Dlatego teraz, kiedy to im zdarzy się zadać pytanie, które nam może wydawać się oczywiste, to czas, abyśmy odwdzięczyli się cierpliwością za cierpliwość, którą rodzice okazywali nam przez lata.

Porady

Rodzice zawsze chętni są służyć nam poradą, czasem także wtedy, gdy o to nie pytamy. To normalne – w końcu zwykli nas stale prowadzić przez wiele lat naszego życia. Teraz, kiedy nieco bardziej się różnimy, powinniśmy spróbować ze spokojem wyjaśnić, jak zapatrujemy się na daną kwestię i dlaczego chcemy czegoś innego, niż tego, co rodzicowi wydaje się najlepsze. To lepsze wyjście niż denerwowanie się i uważanie, że chcą oni kierować naszym życiem.

Mimo różnic w poglądach warto wysłuchać porady rodzica, chociażby po to, aby okazać szacunek. Poza tym rada rodzica, z racji jego doświadczenia, czasem może zwrócić naszą uwagę na pewne kwestie, o których być może nie pomyśleliśmy. Nigdy nie wyśmiewajmy ich rad – nawet, kiedy wydają nam się zupełnie nie przystawać do naszych oczekiwań. To wyjątkowo bolesny cios dla nich. Rodzice zawsze chcą naszego dobra, dlatego takie poniżające reakcje ze strony swojego dziecka biorą głęboko do serca.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*