Ciekawostki o Królowej Elżbiecie II – tego o niej nie wiesz!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ciekawostki o Królowej Elżbiecie II – tego o niej nie wiesz!

Elżbieta II jest najdłużej panującą królową Wielkiej Brytanii oraz najdłużej żyjącą głową państwa na świecie. W tym roku skończyła 93 lata! 

Piastuje urząd królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także 15 innych państw, które mają status Commonwealth realm. Przez większość Brytyjczyków jest uważana za osobę ciepłą, bezkonfliktową i powszechnie znaną, większość obywateli chce, aby rządziła do śmierci. Poniżej przedstawiamy ciekawe fakty o Elżbiecie II, które nie są wszystkim znane.

15 ciekawostek o królowej Elżbiecie II

 1. Pełne imię i nazwisko królowej Elżbiety to Elizabeth Alexandra Mary Windsor. Urodziła się w 1926 roku na Bruton Street 17 w Londynie. Jej rodzice to książę Yorku Albert i Elżbieta Bowes-Lyon, po śmierci znana jako królowa matka. 
 1. Królowa urodziła się 21 kwietnia, ale w Wielkiej Brytanii jej urodziny świętuje się 11 czerwca. Brytyjczycy dużą uwagę przywiązują do pogody, a w kwietniu jest ona po prostu niekorzystna.
 1. Imiona, jakie nosi Elżbieta II, należą do najbliższych członków jej rodziny. Pierwsze otrzymała po swojej matce, drugie po prababce, a trzecie po babce. Gdy była dzieckiem, powszechnie nazywano ją „Lilibet”. 
 1. Królowa Elżbieta II miała 4 lata młodszą siostrę o imieniu Małgorzata. Była jej całkowitym przeciwieństwem, a w Anglii została okrzyknięta pierwszą celebrytką. Nie interesowało jej dobre zachowanie ani konwenanse. Uwielbiała romanse, o których ciągle rozpisywały się angielskie media.
 1. Elżbieta II uzyskała stosowne wykształcenie, ponieważ matka zrobiła dla niej wyjątek. Do ich pałacu przychodzili nauczyciele z Oxfordu i Eton. Sama nie poszła nigdy do szkoły. Królowa miała lekcje z historii, prawa i matematyki. Jej matka odmówiła takiego samego wykształcenia jej młodszej siostrze. 
 1. Gdy wybuchła II wojna światowa, po zbombardowaniu zamku Buckingham Elżbieta wraz z siostrą zamieszkały w południowej Anglii w Windsor. Zajmowały się tam kopaniem transzei w pobliskim parku. 
 1. W 1940 roku czternastoletnia wówczas Elżbieta II po raz pierwszy w życiu wystąpiła publicznie na antenie BBC w programie „Children’s Hour”. 
 1. Królowa Elżbieta II poznała się ze swym mężem w 1939 roku. Zaręczyli się w 1946. Filip w tym czasie był młodym, niemiecko-duńskim oficerem, synem księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg. Małżeństwo poznało się w Akademii Marynarki w Dartmouth, gdzie księżniczka udała się z rodzeństwem i rodzicami. Książę Filip był ich przewodnikiem i opiekunem. Podczas wojny regularnie do siebie pisali, a ślub wzięli w 1947 roku. 
 1. Oficjalna nazwa tytułu królowej to „Elżbieta Druga, z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary”. Jak widzimy, nie jest to krótki tytuł, dlatego też jest tak rzadko używany w całości.
 1. Torebka Królowej pełni nie tylko funkcję ozdobną. Za jej pomocą komunikuje się również ze swoją służbą. Dzięki temu może w szybki sposób opuszczać spotkania. Na czym to polega? Przykładowo królowa kładzie swoją torebkę na stole. W ten sposób daje znak personelowi, że przyjęcie ma się zakończyć za kilka minut. 
 1. Królowa w swojej posiadłości ma własny bankomat. Jest on obsługiwany przez jeden z najbardziej prestiżowych banków w Wielkiej Brytanii o nazwie Coutts. 
 1. Królowa ukończyła szkolenie z mechaniki i zna się na ciężarówkach. Podczas II wojny światowej odbyła praktyki w Pomocniczej Terytorialnej Służbie Kobiet. Zdobyła uznanie i sympatię, gdy podczas II wojny światowej przejechała ciężarówką po ulicach Buckingham.
 1. Elżbieta mogła nigdy nie zasiąść na tronie, ponieważ była dopiero 3 w kolejce. Przed nią był stryj Edward oraz książę Yorku, Jerzy – jej ojciec. Na skutek mezaliansu, jej stryj Edward VIII zrzekł się z tronu – miał romans z amerykanką Wallis Simpson. Jej ojciec z kolei umarł, gdy miała 26 lat.
 1. Królowa Elżbieta, oprócz Karola, księcia Walii, ma jeszcze troje dzieci. Są nimi księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward. 
 1. Królowa Elżbieta II jako pierwsza w historii otworzyła dwie olimpiady w różnych krajach. Jedną w Montrealu (1976 rok), a drugą w Londynie (2012 rok). Ponadto rządzi tak długo, że 4 na 5 obywateli Anglii jest od niej młodszych. 

Źródło zdjęcia: Ben Stansall – WPA Pool/Getty Images Entertainment/Getty Images)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*