Leasing czy kredyt – co wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Leasing czy kredyt – co wybrać?

Artykuł sponsorowany

Chcąc kupić nowy samochód, często stajemy przed wyborem: leasing czy kredyt? Które rozwiązanie będzie bardziej korzystne? Podpowiadamy, jakie korzyści płyną ze wzięcia auta w leasing, a jakie z kredytu na samochód.

Nowe auto to oczywiście spory wydatek. Rzadko kiedy decydujemy się na zakup za gotówkę. Jakie jednak są inne metody finansowania samochodu? Najpopularniejsze rozwiązania to bez wątpienia kredyt konsumencki lub leasing. Podpowiadamy, która z tych dwóch opcji sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Korzyści płynące ze wzięcia auta w leasing

Mimo że leasing zazwyczaj kojarzy nam się z przedsiębiorcami i samochodami branymi na firmę, to jest to także bardzo korzystne rozwiązanie dla klientów indywidualnych. Leasing konsumencki jest ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem, ponieważ coraz więcej osób ceni sobie mobilność, a co za tym idzie, niekoniecznie chce kupować auto. Dzięki takiemu leasingowi, który jest swego rodzaju formą wynajmu długoterminowego, możesz więc cieszyć się nowym samochodem bez obciążania oraz ograniczania się posiadaniem go stałe. Tym, co może dodatkowo przekonywać do leasingu, jest stosunkowo krótki okres finansowania, wynoszący zazwyczaj od 2 do 5 lat. Inną jego zaletą jest mała liczba dokumentów niezbędna do dopełnienia formalności, co jeszcze bardziej podkreśla mobilny charakter tego rozwiązania. Często jest też tak, że firmy leasingowe oferują również serwis, dlatego też nie będziesz musiał martwić się kosztami ewentualnej naprawy lub przeglądu. Jeśli interesuje Cię taki sposób finansowania, to koniecznie sprawdź kalkulator leasingowy, który pomoże Ci znaleźć ofertę idealnie dopasowaną do Ciebie.

Wady leasingu

Każde rozwiązanie, również leasing, ma swoje zalety i wady. Jakie więc minusy leasingu możemy wyróżnić? Przede wszystkim leasingowane auto nie jest Twoje, tak więc warunki jego użytkowania są narzucane przez właściciela. Innym ograniczeniem, które dla wielu osób może okazać się sporym problemem, jest konieczność posiadania zgody na wyjazd zagraniczny oraz różnego rodzaju modyfikacje czy użyczenie samochodu leasingowanego innej osobie.

A może kredyt?

Innym dość popularnym rozwiązaniem jest oczywiście  kredyt gotówkowy. Podstawowa różnica między leasingiem i kredytem dotyczy długości finansowania. Dlatego też jeśli wolisz niższe raty rozłożone na dłuższy okres czasu, to kredyt jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Ponadto decydując się na kredyt, stajesz się właścicielem zakupionego przedmiotu. Jeśli więc wolisz mieć samochód na własność, a nie tylko korzystać z niego przez określony czas, to kredy zdecydowanie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. 

Czy jednak kredyt zawsze jest dobrym rozwiązaniem? Otóż nie. Jego podstawową wadą jest konieczność weryfikacji zdolności kredytowej. W praktyce oznacza to ogromną liczbę dokumentów, które trzeba dostarczyć (jest to między innymi zaświadczenia z ZUS, US, sprawozdanie finansowe, biznesplan). Konieczne jest także posiadanie znacznie wyższego wkładu własnego niż w przypadku leasingu, a także szczegółowe przedstawienie swojej historii kredytowej.

Jak więc widzisz, oba rodzaje finansowania mają wiele zalet, ale posiadają także wady. Nie można więc jasno określić, który sposób jest lepszy, a który gorszy, a wybór między leasingiem a kredytem powinien być uwarunkowany indywidualnymi potrzebami.

Zdj. główne: Jonathan Cosens Photography/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*