Suche powietrze w domu – jak je nawilżyć w sezonie grzewczym?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Suche powietrze w domu – jak je nawilżyć w sezonie grzewczym?

Suche powietrze to problem w wielu domach i mieszkaniach, zwłaszcza w trakcie sezonu grzewczego. Jak sobie poradzić z tym uciążliwym stanem? Wszystko jest uzależnione od rozmiaru problemu.

Suche powietrze: dlaczego jest tak kłopotliwe?

Suche powietrze w domu zdecydowanie nie służy ludzkiemu organizmowi. Dlatego koniecznie trzeba dbać o właściwy poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Problem nasila się w okresie grzewczym, kiedy w mieszkaniach ciągle działa ogrzewanie. Ogrzewanie powietrza w pokojach przy okazji powoduje jego osuszenie.

Zły wpływ suchego powietrza na zdrowie

Aby kontrolować poziom wilgotności, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w higrometr lub stację pogodową pokazującą poziom wilgotności powietrza. Według zaleceń prawidłowy poziom wilgotności wynosi między 40-60%, a temperatura nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza. Niestety często w naszych mieszkaniach i miejscu pracy te parametry są zdecydowanie inne. Częste zmiany temperatury i wilgotności negatywnie wpływają na śluzówkę, która ulega przesuszeniu, a przez to stajemy się bardziej podatni na wszelkiego typu infekcje (zły stan śluzówki ułatwia wnikanie do organizmu drobnoustrojom chorobotwórczym). Bardzo źle taki stan znoszą również alergicy, u których suche powietrze wzmaga nieprzyjemne dolegliwości, jak katar, kaszel czy swędzenie oczu. 

Tradycyjne metody nawilżania powietrza w domu

Problem suchego powietrza w domu nie jest nowością. Już dawniej radzono sobie z takim kłopotem, umieszczając na kaloryferach mokre ręczniki. Dzięki takiemu zabiegowi można w najprostszy sposób nawilżyć powietrze w pomieszczeniach, gdzie znajdują się grzejniki. Można także zaopatrzyć się w specjalne pojemniki do zawieszenia na kaloryferze, do których wlewamy wodę. Pod wpływem temperatury woda paruje, eliminując problem suchego powietrza. Trzeba jednak pamiętać, aby stale uzupełniać zapas płynu w pojemniku. Nie ukrywamy jednak, że tego typu tradycyjne metody sprawdzą się jedynie w takich sytuacjach, gdy poziom wilgotności tylko nieznacznie odbiega od normy.

Urządzenia do nawilżania powietrza w domu

W przypadku, gdy poziom wilgotności w naszym mieszkaniu jest bardzo niski, domowe sposoby podniesienia go mogą okazać się zbyt mało efektywne. Wówczas należy rozważyć zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt do nawilżania powietrza. Na rynku znajduje się mnóstwo nawilżaczy elektrycznych. Jak wybrać właściwy? Nie jest to takie proste. Wiele oferowanych urządzeń ma zbyt małe zbiorniki, aby efekt ich działania był zadowalający. Powodują skraplanie się wody na powierzchniach wokół, niszcząc tym samym podłogi czy meble. 

Co decyduje o wyborze rodzaju odświeżacza?

Decydując się na wybór nawilżacza powietrza, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • obszar, jaki jest w stanie nawilżyć urządzenie – jeśli zależy nam na poprawie jakości powietrza w pokoju o powierzchni 20-25 m², wówczas musimy sprawdzić w specyfikacji urządzenia, jaką powierzchnię jest ono w stanie obsłużyć i czy mieści się ona w naszym przedziale;
  • objętość zbiornika na wodę – jest to kluczowa kwestia, od której zależy, jak długo urządzenie będzie mogło pracować na jednym napełnieniu; warto też zorientować się, czy konieczne jest używanie wody destylowanej, czy można np. dokupić filtry uzdatniające wodę do urządzenia, co ułatwia korzystanie z niego (można wówczas wlać bezpośrednio wodę z kranu);
  • czy urządzenie jest ultradźwiękowe – na rynku jest mnóstwo nawilżaczy powietrza, jednak część z nich korzysta z technologii ultradźwięków do rozbijania cząsteczek wody; zapobiega to skraplaniu się cieczy na powierzchniach wokół urządzenia, zabezpieczając je przy tym przed zniszczeniem;
  • czy posiada funkcję oczyszczania powietrza – w sklepach z tego typu sprzętem znajdziemy egzemplarze wielofunkcyjne, które oprócz nawilżania oferują nam także oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne zwłaszcza teraz, kiedy problem smogu z roku na rok narasta;
  • czy można dozować olejki eteryczne – nawilżacze powietrza mogą równocześnie służyć jako urządzenia do aromaterapii lub zastępować tradycyjne odświeżacze powietrza; muszą jednak mieć odpowiedni zbiorniczek, do którego wlewamy olejek – nigdy nie robimy tego wprost do zbiornika na wodę, gdyż może to doprowadzić do jego uszkodzenia.
Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*