Kryzys w związku – jak go pokonać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kryzys w związku – jak go pokonać?

Artykuł sponsorowany

W każdym związku prędzej czy później pojawia się stagnacja, która może prowadzić do nadszarpnięcia relacji. Jakie kroki warto podjąć, aby uratować związek przed rozstaniem?

Istotą związku jest to, aby stale dbać o więź między nami a partnerem. Nie jest to proste zadanie, szczególnie dla par, które są ze sobą od wielu lat. Należy jednak starać się walczyć o relacje, która jest dla nas ważna i przynosi wiele satysfakcji, mimo chwilowych trudności.

Co może być oznaką problemów?

Początki kryzysu można łatwo przeoczyć, zwłaszcza gdy obie osoby są zapracowane, a wszelkie trudności w związku uznawane są za błahe. Kłótnie, które coraz częściej mogą wybuchać bez powodu lub dotyczyć tego samej kwestii, brak rozmów, unikanie wspólnie spędzanych chwil – wszystko to może świadczyć o tym, że w naszej relacji dzieje się coś niedobrego. Jeżeli dojdzie do tego zanik intymnych momentów, warto wtedy dokładnie przeanalizować sytuację w związku.

Czas na szczerą rozmowę

Problemy między partnerami mogą wynikać z różnych powodów. Nie zawsze muszą one być związane chociażby z niezgodnością charakterów. Stres spowodowany nagromadzeniem pracy lub innymi problemami zawodowo-finansowymi może wpływać na osłabienie relacji zarówno w strefie duchowej, jak i fizycznej. Efektem może być spadek libido i zaniechanie zbliżeń, co często rzutuje na samoocenę partnerów. Jeżeli oboje pragniecie intymności, ale podczas zbliżeń pojawiają się problemy, warto skonsultować je z seksuologiem lub urologiem, który może określić, czy np. mężczyźnie potrzebna jest chwilowo viagra lub kamagra, czy też na gruncie fizjologicznym wszystko jest dobrze i należy popracować nad kwestiami psychologicznymi.

Jeżeli zauważymy, że relacja w naszym związku ochładza się, nie bójmy się zapytać partnera, co może być tego przyczyną. Być może czuje on wstyd, nie chce nas martwić swoimi problemami. Podczas rozmowy ważne jest zachowanie spokoju oraz wykazanie się empatią. Tworzenie relacji powinno opierać się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, którego nie osiągniemy bez szczerej komunikacji. Informuj partnera o swoich potrzebach i emocjach, dziel się swoimi przemyśleniami.

Designed by Freepik

Wypracowanie kompromisu

Przyczyną kryzysu w związku może być brak spędzania wspólnie wolnego czasu. Jeżeli oboje dużo pracujecie, postarajcie się w swoim codziennym grafiku znaleźć chwile tylko dla Was. Wypracujcie schemat, który pozwoli Wam odciąć się od zawodowych czy innych rodzinnych obowiązków i umożliwi skupienie się na Waszej relacji. Możecie poświęcić na to np. weekend, podczas którego spędzicie czas, tak jak lubicie.

Pójście na terapię       

Są sytuacje, kiedy samodzielne próby naprawy problemów między partnerami są bezowocne. Wtedy najlepiej udać się na terapię dla par, która może być jedynym ratunkiem dla związku. Terapeuta wysłucha obu stron, oceni, gdzie znajduje się problem, nad czym musicie popracować. Ten krok jest szczególnie ważny i potrzebny w przypadku par, gdzie jedna ze stron dopuściła się zdrady. Terapia jest dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy trudno jest się Wam komunikować i wzajemnie słuchać. Jeżeli takie rozwiązanie nie przyniesie poprawy w jakości Waszego związku, najlepszym krokiem będzie rozstanie.

Ratowanie związku może wymagać czasu, dlatego nie zrażajcie się, gdy pierwsze próby nie przynoszą oczekiwanych efektów. Walczcie o swoją relację, szukajcie rozwiązań, które pozwolą Wam pokonać trudności. Nie bójcie się rozmawiać, otwarcie mówić o to, co Was dręczy – tylko tak możecie pokazać, że zależy Wam na związku.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*