Wyposażenie kuchni – lista niezbędnych akcesoriów i sprzętów

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wyposażenie kuchni – lista niezbędnych akcesoriów i sprzętów

Kuchnia to nie tylko ciekawa aranżacja wnętrza i dbałość o możliwie dużą funkcjonalność, ale też odpowiednia liczba niezbędnych sprzętów i akcesoriów. By właściwie nam służyła, musi być również odpowiednio zaopatrzona. Co warto mieć pod ręką? Oto najważniejsze rzeczy.

Wyposażenie bardziej i mniej oczywiste

Myśląc o liście wyposażenia naszej kuchni, najczęściej mamy na myśli meble kuchenne i niezbędny sprzęt AGD. Można więc przyjąć za oczywiste, że w przestrzeni przeznaczonej do gotowania znajdą się półki stojące i wiszące, blat kuchenny, lodówka, kuchenka z piekarnikiem i okap. To najbardziej oczywiste przedmioty, które wymieni nawet największy laik – nie potrzeba więc poświęcać im zbyt wiele czasu. Podobnie z zestawem do serwowania potraw lub sztućcami. Co jeszcze trzeba kupić? Oto lista propozycji.

Robot kuchenny

W dziedzinie usprawniania gotowania i pieczenia właśnie robot kuchenny będzie bardzo pomocnym sprzętem. Dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić masę czasu, który spożytkujemy na coś ciekawszego. Nie każdy ma jednak taki budżet, aby pozwolić sobie na robot kuchenny, dlatego lepiej potraktujmy go jako dodatek do niezbędnego wyposażenia kuchni.

Kuchenka mikrofalowa

Dla bardzo wielu osób jej obecność w kuchni jest mocno dyskusyjna. Z pewnością nie spodoba się tym, którzy bardzo mocno przywiązani są do zdrowego żywienia. Docenią ją jednak te osoby, które żyją w biegu. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na spędzanie dużej ilości czasu w kuchni. Wówczas mikrofalówka okazuje się bardzo pomocna.

Waga kuchenna

Być może nie tak oczywisty przedmiot, ale niezwykle przydatny zwłaszcza wtedy, gdy w ręce wpadnie nam jakiś zupełnie nowy przepis. Łatwo jest wyobrazić sobie gotowanie na pamięć wtedy, gdy doskonale znamy miary poszczególnych składników. Przy komponowaniu zupełnie nowego dania niezbędna jest precyzja, którą zapewni tylko niewielka waga kuchenna.

Zestaw różnorodnych garnków

Do tego, że w kuchni niezbędne są garnki, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Istotne jest jednak to, żeby posiadać w niej komplet różnorodnych naczyń tego typu. Jest to związane z funkcjonalnością; możemy potrzebować garnków o różnej pojemności do zróżnicowanych zadań. Nawet na samym początku kompletowania kuchennych przyborów powinniśmy zakupić przynajmniej 3 lub 4 sztuki. Chyba najlepiej sprawdza się stal nierdzewna z uwagi na swoją wysoką wytrzymałość i uniwersalność. Dla mniej wprawionych w gotowaniu osób dobrym wyborem będą też garnki aluminiowe z powłokami nieprzywierającymi.

Patelnia do smażenia

Patelnie powinny znaleźć się na liście niezbędnego sprzętu do kuchni. Na początku przynajmniej jedna musi się znaleźć wśród rzeczy must have dobrze wyposażonej kuchni. Poleca się z reguły naczynie o średnicy ok. 30 cm. Dobrym wyborem będzie aluminiowy korpus z powłoką non stick. Dzięki takiemu wyborowi będziemy mieli możliwość smażenia nawet na niewielkiej ilości tłuszczu bez dużego ryzyka, że jedzenie się przypali. 

Naczynia do pieczenia

Bardzo praktyczne szkło żaroodporne lub innego rodzaju naczynia do pieczenia to również ważne elementy wyposażenia kuchni. Z reguły służą nie tylko do pieczenia i przygotowywania odświętnych potraw, ale także do przyrządzania popularnych zapiekanek lub innych dań, które codziennie goszczą na naszych stołach.

Deski do krojenia 

Nie można też zapominać o tym, że musimy mieć na czym kroić. Wybór deski do krojenia to pewnego rodzaju dylemat; możemy kupić drewnianą, w przypadku której trudniej zadbać o czystość, ale także mniej ekologiczną z plastiku. W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest chyba zakup dwóch lub trzech desek z drewna i zwiększona dbałość o ich czystość. Bardzo często taka deska będzie nam też mogła służyć jako podstawka pod gorącą brytfannę lub garnek. 

Zmywarka

Dla wielu osób nie jest to oczywisty wybór, ale raczej dodatkowy. Prawda, że można zmywać w tradycyjny sposób, ale przecież nowoczesna kuchnia powinna opierać swoje funkcjonowanie na oszczędności czasu. Zmywanie nie jest zaś czynnością, którą można polubić lub dzięki niej się rozwijać. W przypadku, gdy w domu zamieszkuje wieloosobowa rodzina, jest to wydatek jak najbardziej uzasadniony.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*