Są takie dni, kiedy zwykła woda nie wystarczy. Poranki po intensywnej imprezie, wyczerpujące treningi albo lipcowe upalne popołudnia? Warto wtedy sięgnąć po napoje izotoniczne – najlepiej te domowe!
Napoje izotoniczne można bez problemu kupić w każdym sklepie spożywczym, a także w aptekach – np. w formie tabletek do rozpuszczania. Jednak zawierają one dużą ilość cukrów, słodzików, a często także dodatkowych witamin i minerałów, których nadmiar może wywoływać różne skutki uboczne. Z tego względu izotoniki najlepiej robić w domu – wiesz, z jakich składników powstają, i możesz dopasować je do swoich potrzeb oraz diety. Zdradzamy najciekawsze przepisy!
Izotoniki często określa się mianem „napojów bardziej mokrych niż woda” – a bierze się to z uczucia niesamowitego nawodnienia od razu po ich spożyciu. Napoje izotoniczne mają dostarczać odpowiedniej dawki płynów szybciej i skuteczniej, dlatego w ich składzie znajdziemy elektrolity, makroelementy, a często także węglowodany, np. w formie glukozy. Cukry w izotonikach przydają się zwłaszcza wtedy, gdy napoje są uzupełnieniem męczącego treningu – ładują organizm energią i pozwalają dać z siebie wszystko.
Pamiętaj także, aby izotoniki spożywać tylko wtedy, gdy to konieczne, a nie na co dzień. Może się bowiem okazać, że Twoja ilość ruchu nie jest wystarczająca, aby spalić przyjęte w cukrach kalorie – a tym samym izotoniki mogą skutkować przyrostem wagi.
Składniki:
Sposób przygotowania wszystkich izotoników jest banalnie prosty – wystarczy dodać składniki do wody, wymieszać do rozpuszczenia się soli i miodu, a potem schłodzić. W sam raz na trening lub upalne letnie popołudnie! Pamiętaj, aby delikatnie zgnieść zioła w dłoniach przed dodaniem do mieszanki – dzięki temu w wodzie nie będą pływać resztki liści, a jednak wyczuwalny będzie aromat olejków.
Składniki:
Wszystkie składniki zmieszaj i rozkoszuj się schłodzonym izotonikiem.
Składniki:
Wymieszaj i pij schłodzone. Ten przepis zawiera najwięcej cukrów, dlatego idealnie nadaje się do zabrania ze sobą na siłownię lub na rower – sprawdzi się bowiem przy wzmożonym wysiłku fizycznym.
Jeśli nie masz czasu na przyrządzenie tych szybkich napojów izotonicznych, przetestuj inne, naturalne metody nawadniania – lepiej niż woda nawodnią Cię także sok z brzozy i woda kokosowa.
Zdjęcie główne: pexels.com/Lisa Fotios