Jakie mogą być powody zmęczenia?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie mogą być powody zmęczenia?

Zmęczenie stało się nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Każdy wysiłek zarówno fizyczny, jak i umysłowy może powodować poczucie zmęczenia. Jakie są rodzaje zmęczenia? Jak sobie z nimi radzić?

Rodzaje zmęczenia

Zmęczenie kojarzy się najczęściej z objawami fizycznymi występującymi najczęściej po dużym wysiłku fizycznym. Charakterystyczną cechą zmęczenia po zbyt dużym wysiłku są zakwasy. Pojawiają się one wraz z drżeniem mięśni. Innym popularnym rodzajem jest zmęczenie po pracy umysłowej. Charakteryzuje się ono problemami z koncentracją i trudnościami w zapamiętywaniu prostych rzeczy. Kolejnym rodzajem zmęczenia jest zmęczenie emocjonalne wywołane różnymi niekorzystnymi działaniami w naszym życiu. Cechą charakterystyczną tego rodzaju zmęczenia są rozdrażnienie, problemy z zasypianiem oraz zmianą nastrojów.

Innym rodzajem zmęczenia jest zmęczenie sensoryczne. Występuje podczas zbyt długiego obciążenia jednego ze zmysłów np. ekranem tabletu lub telewizora.

Jeśli zmęczenie jest krótkotrwałe, to nie jest ono szkodliwe dla zdrowia i wystarczy odpoczynek. Jednak, gdy uczucie zmęczenia występuje ciągle, nawet po odpoczynku, to może być objaw choroby. Zmęczenie trwające powyżej 6 miesięcy określane jest jako przewlekłe. Ten rodzaj zmęczenia jest bardzo groźny dla zdrowia i życia.

Główne objawy przewlekłego zmęczenia

Przewlekłe zmęczenie jest dolegliwością, na którą cierpią głównie kobiety między 30 a 45 rokiem życia. Objawy przewlekłego zmęczenia nie ustępują mimo odpoczynku. Senność, uczucie zmęczenia, rozdrażnienie i problemy z koncentracją mogą utrudniać życie zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i społecznej. Głównymi objawami przewlekłego zmęczenia są:

 • nietypowy ból głowy – inny niż objaw chorobowy;
 • ból gardła lub chrypka;
 • wędrujący ból stawów – nie jako symptom choroby;
 • powiększone i bolesne węzły chłonne;
 • nieuzasadniony ból mięśni;
 • problemy z koncentracją i pamięcią;
 • nadmierna senność lub bezsenność;
 • nadmierne zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku fizycznym.

Jeśli poza nadmiernym wyczerpaniem fizycznym występują przynajmniej cztery z powyższych objawów, to możesz cierpieć na chroniczne zmęczenie.

Chroniczne zmęczenie jako objaw choroby

Chroniczne zmęczenie może być jednym z objawów choroby takiej jak m.in.:

 • anemia,
 • problemy z tarczycą,
 • choroby płuc,
 • zakażenie układu moczowego.

Poczucie zmęczenia może być jednym z objawów choroby, lecz nie musi jej oznaczać. Jeśli zmęczenie nie ma podłoża psychicznego lub fizycznego, to trzeba udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.

Jak można radzić sobie ze zmęczeniem?

Przewlekłe zmęczenie jest bardzo złożonym problemem, dlatego aby je wyleczyć trzeba znaleźć przyczynę dolegliwości i podjąć niezbędne kroki w celu jej wyeliminowania. Jednym ze znanych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością jest odpoczynek. Bardzo ważny jest sen w nocy. Dorosła osoba powinna sypiać minimum 9 godzin. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, to niezbędne jest właściwe jedzenie. Warto spożywać dużo warzyw i owoców i pić około 2 litrów wody na dobę. Warto również wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Już około 40 min dziennie na świeżym powietrzu dodaje energii.

Zdj. główne: Adrian Swancar/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*