Tatrzańskie szczyty pokryte białym puchem przyciągają bardzo wielu turystów spragnionych pięknych górskich widoków. Zimowe wyjście w góry wymaga jednak zdecydowanie szerzej zakrojonych przygotowań. Jak więc zorganizować wypad w jedyne w Polsce pasmo o charakterze alpejskim? O czym pamiętać, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo i niezmąconą niczym radość z obcowania z przyrodą?
Zima to w górach najbardziej wymagająca pora roku. Obecność śniegu i ujemne temperatury sprawiają, że turysta zainwestować musi w wyposażenie, które jest po prostu niezbędne. Mowa tu przede wszystkim o odzieży termicznej i innych elementach garderoby zapobiegających ewentualnemu wychłodzeniu, ale jednocześnie umożliwiających odprowadzanie ciepła. Podstawą są także wysokiej jakości rękawice, okulary przeciwsłoneczne i kijki trekingowe, dzięki którym przemierzanie zasypanych szlaków staje się łatwiejsze. Zimą w górach niezbędne są także raczki lub raki na buty. Poleca się jednak te drugie. To dość kosztowny zakup, więc jeżeli nie planujesz częstych wypraw w Tatry, wystarczy, że skorzystasz z usług wypożyczalni.
W górach zimą bardzo szybko robi się ciemno, dlatego opracuj plan, który pozwoli Ci wrócić na parking przed zmrokiem. Do nakreślenia drogi świetnie nadaje się strona mapa-turystyczna.pl. Znajdują się tam dokładne mapy interaktywne z wyznaczonymi szlakami i precyzyjnie naniesionymi oznaczeniami. Wytyczenie szlaku jest bardzo proste, a dzięki pojawiającym się na bieżąco informacjom o odległości, przewyższeniu i czasie przejścia zweryfikujesz, czy Twój pomysł na wycieczkę jest w danych warunkach do zrealizowania.
Musisz pamiętać też, że niektóre szlaki w polskich Tatrach są na zimę zamykane, więc uwzględnij to, aranżując swoją wyprawę. Na sam koniec pobierz aktualną wersję mapy na smartfon, mając na uwadze fakt, że po wejściu na szlak z pewnością wystąpią problemy z zasięgiem. Więcej informacji na temat dostępności usług telekomunikacyjnych poszczególnych operatorów znajdziesz pod adresem komorkomat.pl. Kiedy już wszystko zaplanujesz, zastanów się nad kupnem biletów przez Internet, co pozwoli ominąć Ci kolejki tworzące się przy wejściach do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Pogoda w Tatrach może zmienić się bardzo szybko, dlatego śledzenie prognoz jest wyjątkowo ważne. Sprawdzaj je na bieżąco i nie ryzykuj wyjścia w góry, jeśli będą niekorzystne, ponieważ może zagrozić to Twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Trudno pogodzić się z rezygnacją z długo wyczekiwanej wyprawy, ale lepiej ją przełożyć niż sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo. Prognozy pogodowe sprawdzaj na specjalistycznych portalach internetowych takich jak mountain-forecast czy na stronie TPN-u. Zimą równie istotne jest także śledzenie komunikatów lawinowych wydawanych przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i postępowanie zgodnie z zaleceniami służb. Na bieżąco z aktualnymi informacjami pozwoli Ci być jeden z nowoczesnych smartfonów opisanych w rankingu na stronie https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-do-1500-zlotych/.
Ilość jedzenia zapakowanego do plecaka powinna zależeć od Twojego zapotrzebowania i czasu zaplanowanej wycieczki. Wybierając produkty, skup się na posiłkach wysokokalorycznych, które nie zajmą w plecaku wiele miejsca, a dostarczają dużo energii. Podstawą jest oczywiście woda i termos z gorącą herbatą. Jeżeli na Twojej trasie zlokalizowane jest schronisko, możesz wstąpić do niego, żeby się pożywić. Ponadto w prawie każdym schronisku skorzystasz z darmowego wrzątku i uzupełnisz zawartość termosu.
Fot. unsplash.com