Jak spędzić koniec sezonu na Mazurach?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak spędzić koniec sezonu na Mazurach?

Artykuł sponsorowany

Koniec sezonu turystycznego już coraz bliżej. Dlatego też warto łapać ostatnie chwile lata i wybrać się na Mazury. Otoczenie wody i słońca z pewnością sprawi, że końcówka wakacji będzie wyjątkowo przyjemna. Podpowiadamy, co możesz na koniec sezonu na Mazurach.

Kurs na patenty motorowodne

Świetnym pomysłem na spędzenie czas na Mazurach jest rozpoczęcie kursu na patent motorowodny. Przygoda z łodziami motorowodnymi takimi jak skuter wodny lub motorówka będzie wspaniałą zabawą i aktywnym spędzaniem czasu podczas urlopu. Są jednak określone wymagania, aby taki patent zdobyć. Przede wszystkim patent motorowodny ma kilka stopni, a dokładniej jest ich 6. My jednak zajmiemy się jedynie pierwszym, który w zupełności wystarczy, jeśli chcesz pływać po mazurskich jeziorach jedynie rekreacyjnie. Pierwszy stopnień uprawnia do prowadzenia łodzi motorowych po wodach śródlądowych oraz do  prowadzenia łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich w strefie do 2 km od brzegu, w porze dziennej. Aby go do zdobyć musisz ukończyć kurs oraz zdać egzamin – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Aby do takiego egzaminu podjeść, potencjalny kursant musi mieć ukończone 14 lat. 

Polowanie

Jeśli jesteś fanem nieco bardziej ekstermalnych rozrywek, to świetną propozycją dla Ciebie są także zorganizowane polowania. Warmia i Mazury to kraina, gdzie myślistwo jest ogromną pasją oraz tradycją, dlatego też znajdziesz wiele ofert zarówno dla klientów indywidualnych, jak i grup. Obecnie sezon łowczy obejmuje polowanie na jelenie, daniele, kozły, muflony oraz ptactwo. Dawne Prusy Wschodnie są znane na całym świecie ze swojego niepowtarzalnego piękna krajobrazu, gdzie pola i lasy poprzecinane są tysiącem jezior, dlatego też polowanie w takiej atmosferze będzie niezwykłą rozrywką. Wiele firm oferuje także wypożyczenie specjalnego stroju do polowania oraz potrzebnego sprzętu takiego jak czujnik noktowizyjny, fotopułapki, lornetki, itp.

Spływ kajakiem

Bogata różnorodność mazurskiego krajobrazu pozwala także na zorganizowanie spływu kajakowego. Możesz to zrobić większą grupą, na przykład z rodziną lub znajomymi, ale wiele śmiałków decyduje się na pokonanie mazurskich rzek w pojedynkę. Takie doświadczenie to z pewnością coś, co zapamiętasz na lata. Najpopularniejsze rzeki na spływ to między innymi Krutynia, Pisa, Dajna lub Łyna. Niektóre ze szlaków są krótkie i proste do pokonania, a ich przepłynięcie zajmie Ci jedynie jeden dzień. Jeśli chcesz sobie jednak zapewnić dłuższą rozrywkę, to warto zdecydować się na przepłynięcie jednej z dłuższych rzek, na przykład Łyny. Ten szlak ma około 160 km i jego pokonanie zajmuje od 6 do 8 dni.

Trasy rowerowe

Mazury mają także bogatą ofertę dla fanów rowerów. Zachwycają one bowiem bogactwem pięknych tras rowerowych. Jedną z nich jest Pętla Wojnowska, którą objedziesz miejsca wielokrotnie wymieniane w przewodnikach turystycznych. Nieco trudniejszą trasą, bo ponad 50-kilometrową jest Pętla Nidzka. Warto jednak podjąć ten wysiłek, bo na szlaku leżą najciekawsze miejsca w okolicy: Pranie, Krzyże czy Wiartel. Inne trasy, które warto zaliczyć podczas pobytu na Mazurach to także Pętla Bełdany, Pętla Szeroki Bór, Szlak wokół Jeziora Juno oraz Rowerowy Szlak Herbowy. Ten ostatni jest wyjątkową propozycją dla fanów historii, ponieważ jego trasa obejmuje liczne dworki i dawne pałacyki.

Zdjęcie główne: fsHH/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*