Jak przygotować rower na sezon wiosenny?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować rower na sezon wiosenny?

Błękitne niebo i piękna pogoda to idealne warunki do jazdy na rowerze. Czas wyprowadzić rower z garażu i poddać go szybkiemu badaniu – ocenić ogólny stan, by zapewnić sobie bezpieczną i komfortową przejażdżkę.

Dostosuj siodełko

Dokręć i wyreguluj siodełko rowerowe przed pierwszym użyciem. Luźne siedzenia mogą powodować wypadki i niewygodną jazdę. Jeśli obicie siedzenia jest zużyte i sprężyny są odsłonięte, należy natychmiast je wymienić.

Sprawdź ciśnienie w oponach

Wszystkie opony roweru tracą w końcu ciśnienie, jeśli stoją całą zimę, więc prawdopodobnie trzeba będzie je dopompować. Zainwestuj w wysokiej jakości pompkę z szeroką podstawą, na której można stanąć, i dużymi, łatwymi do odczytania wskaźnikami. Przestrzegaj poziomu ciśnienia zalecanego przez producenta opon. Elektryczna pompka powietrza jest również pomocna.

Sprawdź szprychy

Szprychy utrzymują Twoje koła w prawidłowym kształcie, dlatego od czasu do czasu należy sprawdzać, czy wszystkie są mocno dokręcone. Użyj klucza do szprych, aby dokręcić je u podstawy. Nie dokręcaj zbyt mocno i upewnij się, że używasz klucza o odpowiednim rozmiarze. Warto sprawdzać szprychy co kilka miesięcy, nawet jeśli nie zauważysz nic złego.

Sprawdź dźwignie hamulca

Pociągnij za dźwignie hamulca i upewnij się, że zazębiają się po obu stronach klocków hamulcowych na każdym kole. Hamulce nie powinny się zacinać i powinny całkowicie zatrzymywać koło w ruchu. Postrzępiony lub uszkodzony kabel należy wymienić na nowy.

Klocki hamulcowe po uruchomieniu powinny dociskać się do obręczy i nie mogą się poruszać ani być luźne. Natychmiast wymień zużyte klocki hamulcowe i wyreguluj linkę, jeśli są zbyt daleko od obręczy.

Regulacja przerzutek i manetek

Skorzystaj ze stojaka na rowery lub postaw swój rower do góry nogami i sprawdź go poprzez zmienianie przerzutek w trakcie kręcenia w tym samym czasie pedałami. Sprawdź, czy płynnie uderzają w punkty zmiany biegów i dokonaj niewielkich regulacji na przedniej i tylnej przerzutce, aby łańcuch był wyśrodkowany na każdym biegu. Będziesz potrzebował małego śrubokręta krzyżakowego do regulacji przerzutek i zwróć uwagę, jak mocno przesuwa się przerzutka na każdą ćwierć obrotu.

Sprawdź swój łańcuch

Sprawdź naprężenie łańcucha rowerowego, naciskając palcami górny łańcuch. Nie powinien przesuwać się o więcej niż 6–12 milimetrów. Jeśli łańcuch jest za luźny, spadnie podczas jazdy – to bardzo niebezpieczna sytuacja, której warto uniknąć. Jeżeli natomiast łańcuch jest zbyt napięty, może się zaciąć i uszkodzić przerzutki. Poluzuj nakrętki tylnego koła z każdej strony, aby je odciągnąć i zlikwidować problem. Z biegiem czasu łańcuch może się rozciągać, więc w razie potrzeby go wymień.

Zastosuj smar

Nałóż smar na tylną zębatkę (zestaw kół zębatych), tarczę (przednie koła zębate), łańcuch i wszystkie ruchome części mechanizmu korbowego. Dodaj także w łożyska przedniego i tylnego koła z każdej strony odrobiny smaru. Unikaj używania WD-40 i standardowego oleju 3 w 1, ponieważ będą zbierać brud, którego nie chcesz na ruchomych częściach.

Bezpieczny fotelik dla dziecka

Sprawdź stan swojego fotelika i poszukaj uszkodzonych lub pękniętych części. Oprócz sprawdzenia stanu fotelika upewnij się również, że jest dobrze przymocowany do ramy lub bagażnika, zgodnie z instrukcją. Sprawdź pas bezpieczeństwa i wszelkie elementy zabezpieczające, aby się upewnić, że są w dobrym stanie i nie są postrzępione ani rozszczepione.

Sprawdź pozostały sprzęt

Sprawdź stan akumulatorów, świateł i odblasków roweru. Jeśli nie masz przednich i tylnych świateł, czas je kupić. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby być widocznym dla kierowców, by uniknąć wypadku.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*