Co zrobić ze starym laptopem? Wskazówki

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co zrobić ze starym laptopem? Wskazówki

Żyjemy w czasach bardzo szybkiej dezaktualizacji urządzeń multimedialnych. Znacznie częściej będziemy stawać przed koniecznością ich wymiany lub ulepszenia. Bez tego trudno będzie nam dotrzymać kroku wymaganiom najnowszych programów czy gier. Co można zrobić ze starym laptopem? Mamy przynajmniej kilka wskazówek, które można wykorzystać.

Kiedy laptop robi się stary?

Pytanie jest często zadawane, ale rzadko osiąga się zgodę co do odpowiedzi na nie. Dzieje się tak już choćby dlatego, że różne są oczekiwania wobec sprzętu. Ten sam komputer znacznie dłużej będzie wystarczająco sprawny dla korzystania z pakietu biurowego, internetu i oglądania filmów, ale szybko zdezaktualizuje się, jeśli chodzi o korzystanie z zaawansowanych programów do obróbki grafiki czy grania w najnowsze gry. W przypadku, gdy sprzęt przestaje spełniać pokładane w nim nadzieje, zwykle mamy dwa wyjścia: unowocześnić go lub wymienić.

Co zrobić ze starym laptopem? Zmodernizować go

Również wobec sprzętu elektronicznego warto stosować zasadę maksymalnego wykorzystania rzeczy, nim wyrzuci się je na śmietnik. Gdy laptop już nie działa odpowiednio do naszych potrzeb, powinniśmy upewnić się co do możliwości jego podrasowania, tak by był szybszy i działał lepiej. Zakres zmian jest często duży i może dotyczyć:

  • wymiany uszkodzonych elementów obudowy,
  • zmiany procesora na model nowszej generacji,
  • wymiany dysku na większy lub szybszy (HDD na SSD),
  • zwiększenia ilości pamięci RAM,
  • wymiana karty graficznej.

Kiedy upgrade laptopa się opłaca?

Bardzo często trzeba się zmierzyć z nieco innym pytaniem: czy upgrade jest możliwy? Zwłaszcza w przypadku sprzętu typu ultrabook modernizacja często jest możliwa do przeprowadzenia jedynie w ograniczonym zakresie. Kolejnym elementem wartym rozważenia jest to, czy będziemy mogli sami przeprowadzić zmiany, czy też będzie to wymagało od nas wizyty w serwisie. Ta zaś napędza kolejne koszty. Dochodzi do tego oczywiście cena części. Przed podjęciem decyzji o usprawnieniu starego lub zakupie nowego sprzętu warto wziąć pod uwagę:

  • cenę nowego sprzętu,
  • koszt modernizacji,
  • nasze możliwości finansowe,
  • nasze wymagania co do sprzętu.

Co jeszcze można zrobić ze starym laptopem? Odsprzedać go komuś

Warto się upewnić, że posiadany przez nas sprzęt nie może przydać się komuś innemu. Zwłaszcza wtedy, gdy my potrzebujemy dość nowoczesnego laptopa, nasz stary sprzęt może okazać się w sam raz dla osób, które potrzebują komputera do odtwarzania filmów, przeglądania stron internetowych lub pracy z pakietem biurowym. Zwłaszcza w czasie pracy i nauki zdalnej popyt na taki niedrogi sprzęt może być dość spory. Prawda, że nie zarobimy na nim dużej sumy, ale będzie to zawsze kilka dodatkowych złotych, które pomogą nam sfinansować zakup szybszego i bardziej nowoczesnego laptopa. 

>> Zobacz też: Jak pozbyć się reklam na YouTube?

Jak pozbyć się starego laptopa? Podstawowe zasady

Gdy jesteśmy już pewni, że pozbędziemy się starego laptopa, nie możemy sobie pozwolić na zwyczajne wyrzucenie go do śmieci. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem. Należy oddać go do skupu lub punktu selektywnej zbiórki odpadów. 

Wymontowanie części, które mają jeszcze wartość

Warto pamiętać o tym, że chociaż całość sprzętu nie jest już potrzebna lub nawet nie nadaje się do użytku, to poszczególne części mogą jeszcze mieć wartość. Chodzi np. o dysk twardy, procesor czy matrycę. 

Pozbycie się wrażliwych danych 

Odradza się jednak pozbywania się starego laptopa wraz z dyskiem twardym. W każdym razie nie wolno oddawać go do skupu wraz z danymi, które powinno się wcześniej skutecznie wyczyścić. Laptop, który wpadłby w niewłaściwe ręce, może stwarzać zagrożenie np. dla naszych kont bankowych lub w serwisach społecznościowych. Często znajdziemy na dysku też pliki ze zdjęciami lub danymi teleadresowymi. Lepiej więc wymontować dysk twardy lub upewnić się, że wszystkie informacje zostały z niego usunięte.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*