Jak kupować bezpiecznie w internecie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak kupować bezpiecznie w internecie?

Artykuł sponsorowany

Zakupy online są obecnie jedną z popularniejszym form kupowania. Warto jednak mieć na uwadze, że zamawiając rzeczy przez internet, jesteśmy narażeni na wiele różnych niebezpieczeństw. Podpowiadamy, co zrobić, żeby mieć pewność, że zakupy w internecie są w pełni bezpieczne. 

Wybieraj sprawdzone sklepy

Najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o zakupy online, to sprawdzanie sklepów internetowych. Bez względu na to, czy zamawiasz opony całoroczne, karmy dla psów, czy też kozaki damskie, zawsze upewnij się, że sklep posiada certyfikat SSL. Jest to certyfikat zapewniający o bezpieczeństwie zakupów na danej platformie – SSL to skrót od angielskiego Secure Socket Layer.  Umożliwia on szyfrowanie danych podczas transmisji z serwerem. Dzięki temu możesz mieć pewność, że dane wykorzystane do robienia zakupów nie przedostaną się w ręce hakerów.  Obecność certyfikatu SSL potwierdza symbol kłódki, który powinien znajdować się obok wpisanego w przeglądarce adresu strony internetowej. Zazwyczaj pojawia się też dodatkowo informacja o w pełni bezpiecznym połączeniu.

Pamiętaj także, żeby zawsze sprawdzić też sam sklep. Wybieraj sprawdzone marki oraz czytaj opinie innych kupujących. Zwróć uwagę na komentarze dotyczące czasu przesyłki, sposobu płatności oraz ewentualnych zwrotów. Dzięki temu znacząco zmniejszysz ryzyko trafienia na oszustów.

Uważaj na pułapki

Oszuści często stosują różnego rodzaju pułapki, które mają na celu zdobycie Twoich poufnych danych. Często spotykaną metodą jest prośba o dane z dowodu osobistego. Pamiętaj, że dane zawarte w Twoim dowodzie NIGDY nie powinny być potrzebne podczas zakupów internetowych. Jeśli więc na danym portalu widzisz informację o konieczności podania takich poufnych danych, to koniecznie porzuć zakupu i zgłoś potencjalne oszustwo, aby ostrzec innych kupujących.

Regulamin ma znaczenie

Różnego rodzaju pułapki mogą pojawić się także w regulaminie sklepu. Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze bardzo dokładnie zapoznać się z owym regulaminem. To właśnie w nim zawarte są wszelkiego rodzaju informacje o płatności, przesyłce, terminie dostaw, dodatkowych płatnościach oraz ewentualnych zwrotach. Zwróć również uwagę, w jaki sposób sklep spełnia standardy dotyczące przechowywania i przetwarzania poufnych danych osobowych klientów. Jeśli więc chcesz mieć stuprocentową pewność, na czym stoisz, koniecznie zapoznaj się z wszystkimi tymi informacjami. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*