Jak ugotować ryż do sushi?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak ugotować ryż do sushi?

Już od dłuższego czasu japońska kuchnia cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z przyrządzaniem tego typu dań w domu, z pewnością trapi Cię wiele pytań, w szczególności dotyczących sushi. Jaki ryż wybrać? Gdzie go kupić? Przeczytaj w artykule! 

Jaki ryż do sushi wybrać?

Japoński, tradycyjny ryż do sushi znacznie różni się od tego, którego używamy na co dzień w kuchni. Ma nawet inną nazwę. Oryginalnie nazywa się sushi meshi (鮨飯), natomiast w wersji do onigiri – shari (舎利). Jakie są jego cechy charakterystyczne?

  • Jest lepki, co umożliwia łatwe formowanie,
  • zawiera dużo skrobi,
  • ma krótkie (lub ewentualnie średniej długości) ziarna,
  • gwarantuje poczucie sytości przez długi czas, co wynika z dużej zawartości węglowodanów złożonych.

Obecnie ryż do sushi można bez problemu zakupić w większości marketów, które mają dział z produktami kuchni międzynarodowej, między innymi w Carrefourze, Auchanie czy Kauflandzie. Jeśli jednak zamierzasz często przyrządzać japońskie dania, sprawdź oferty sklepów internetowych, gdzie znajdziesz większe opakowania, które starczą na dłużej (np. 10 kg). 

Pierwsze kroki 

Kiedy masz już w domu właściwy ryż, czas przystąpić do gotowania. Najpierw musisz dokładnie go wypłukać, o czym niestety wiele osób zapomina. Proces ten jest niezwykle ważny – służy do usunięcia z ziaren nadwyżki skrobi. Wsyp więc wybraną ilość ryżu do miski i podczas płukania wymieniaj wodę tak długo, aż ta będzie całkowicie przezroczysta.

Następnie czas na etap moczenia. Aby uzyskać sushi o idealnym smaku, ryż musi poleżeć w zimnej wodzie przynajmniej 10 minut przed postawieniem go na gazie. W ten sposób wchłonie jej odpowiednią ilość. Po tym czasie powinien chwilę przeschnąć. 

Gotowanie ryżu do sushi 

Niestety gotowanie ryżu do sushi bez wcześniejszego zapoznania się z instrukcją może skończyć się spalonym garnkiem lub niedobrym, rozgotowanym ryżem. Ze względu na specyfikę produktu proces ten różni się od tego, z którego korzystamy na co dzień. Od czego więc zacząć? 

Pamiętaj: garnek z ryżem postaw na taki palnik, aby obejmował on całe dno. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ziarna gotują się w równomierny sposób. Nie mieszaj także różnych gatunków ryżu (np. z innych firm). 

  1. Przygotowany ryż zalej wodą w taki sposób, aby wody było trochę więcej niż ryżu (proporcja 1:1,5, czyli półtora szklanki wody na jedną szklankę ryżu).
  2. Garnek przykryj pokrywką, włącz największą moc gazu i doprowadź ryż do wrzenia (trwa to około 8–10 min).
  3. Zmniejsz moc palnika i gotuj jeszcze przez 10 minut. Możesz przemieszać ryż w momencie zmniejszania mocy, ale oprócz tego nie zdejmuj pokrywki.
  4. Odstaw ryż na kwadrans, by spulchniał.

Gotowe! Możesz już przystąpić do robienia marynaty do sushi oraz kolejnych kroków w przyrządzaniu tego dania.

Zdj. główne: Riccardo Bergamini/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*