Jak działają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI)?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak działają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI)?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Informacja reklamowa

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych to rodzaj platformy pozwalającej inwestować w różne instrumenty rynku kapitałowego. Największą zaletą takiego wspólnego inwestowania jest możliwość „zatrudnienia” wybitnych fachowców przy dość relatywnie niskich kosztach.

Inwestowanie na giełdzie z pozoru wydaje się proste. Kupujemy na przykład akcje kilku spółek i czekamy, aż ich notowania wzrosną, a później stajemy się ludźmi zamożnymi. Tak to wygląda w teorii, każdy z nas widział dziesiątki hollywoodzkich filmów na ten temat. W praktyce ta romantyczna wizja bardzo rzadko się jednak sprawdza.

Fachowcy do wynajęcia

Inwestowanie wymaga bowiem szerokiej wiedzy. Czas, gdy – jak w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych – na warszawskiej giełdzie notowanych było pięć spółek bezpowrotnie przeminął. Dzisiaj (stan na 21 czerwiec 2023) na GPW mamy 415 spółek, a przecież nasz horyzont bardzo się zglobalizował i myśląc o inwestowaniu na giełdzie wychodzimy poza warszawski parkiet – na giełdy europejskie, azjatyckie i wreszcie na giełdę amerykańską, która w ostatnich latach dawała inwestorom największe korzyści.

Do tego odpowiedzialne inwestowanie wymaga wiedzy również o sytuacji makroekonomicznej, społecznej, znajomości polityki – bo notowania spółek w bardzo dużym stopniu zależą od decyzji polityków – o trendach ekonomicznych i nawet demograficznych, postępach w nauce, czytania raportów spółek… Oczywiście, każdy z nas może się tego nauczyć, może stale śledzić zachodzące na świecie zmiany, ale jest to jednak trudniejsze niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. I na pewno jest bardzo czasochłonne. Dlatego warto wynająć do tego specjalistów. I właśnie tych fachowców wynajmujemy kupując jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Ryzyko

Fundusze inwestycyjne są zarządzane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Z reguły Towarzystwa zarządzają nie jednym, ale większą liczbą funduszy oferując swoim klientom na przykład fundusze akcyjne (inwestujące w akcje spółek), mieszane (inwestujące w akcje i na przykład obligacje), obligacyjne. To klient, w zależności od swoich preferencji i odporności na ryzyko wybiera konkretny fundusz.

Oczywiście inwestowanie jest związane z ryzykiem – większym w wypadku funduszy akcyjnych, mniejszym w wypadku funduszy dłużnych – ale warto pamiętać, że sam fundusz w praktyce nie może zbankrutować.

Wypłata w każdej chwili

Inwestując w fundusz wykupujemy jego jednostki uczestnictwa, wpłacamy pieniądze – one trafiają do banku depozytariusza – a nasze oszczędności są zarządzane przez specjalistów. Niemal zawsze są to ludzie z dużym rynkowym doświadczeniem, z reguły absolwenci studiów ekonomicznych i specjalistycznych szkoleń, legitymujący się certyfikatami profesjonalnych stowarzyszeń. Wybierając fundusz warto przyjrzeć się ich życiorysom i dotychczasowym dokonaniom.

Praca zarządzających to obserwowanie rynku i reagowanie na zmiany, a przede wszystkim wybieranie tych spółek, które dobrze rokują na przyszłość i stwarzają nadzieję na wypracowywanie dużych zysków.

W odpowiednim momencie, gdy już zrealizujemy nasze cele inwestycyjne możemy wypłacić pieniądze. W wypadku funduszy inwestycyjnych można to zrobić w każdym momencie.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Asset Management S.A. i Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działają na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*