Jak skutecznie odetkać odpływy w zlewie i pod prysznicem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak skutecznie odetkać odpływy w zlewie i pod prysznicem?

Charakterystyczne bulgotanie w rurach, nieprzyjemny zapach i wolno spływająca woda to pierwsze oznaki zatykającego się odpływu. Jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem i nie dopuścić do niego w przyszłości?

Każdy z nas z pewnością przynajmniej raz w życiu mierzył się z zatkanym odpływem w zlewie, wannie czy pod prysznicem. W takich sytuacjach często sięgamy od razu po specjalne preparaty chemiczne, które udrażniają rury. Jednak o wiele bardziej ekologiczne będzie skorzystanie z domowych sposobów i to od nich warto zacząć walkę z zatkanym odpływem.

Najprostszą metodą na odetkanie rur jest użycie tradycyjnej przepychaczki. Wystarczy, że gumowym kielichem zakryjemy odpływ, mocno dociśniemy i pociągniemy za drewniany trzonek. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, aż wypłyną wszystkie zgromadzone nieczystości. Co jeszcze możemy zrobić w przypadku zatkanego odpływu?

Domowe sposoby na zatkany odpływ

Wiele problemów da się rozwiązać, wykorzystując artykuły z kuchennej szafki. Domowe sposoby na odetkanie odpływu na pewno ucieszą zwolenników ekologicznych metod. Czego będziemy potrzebować?

Soda oczyszczona i sól

Mieszamy razem pół szklanki sody oczyszczonej i pół szklanki soli. Gotową mieszankę wsypujemy do odpływu i zalewamy gorącą wodą.

Soda oczyszczona i ocet

Do odpływu wsypujemy pół szklanki sody i wlewamy pół szklanki octu. Następnie zatykamy odpływ, najlepiej szmatką. Gdy dojdzie do reakcji chemicznej między tymi dwoma produktami, pojawi się piana. Po trzydziestu minutach musimy jeszcze zalać odpływ wrzącą wodą.

Kwasek cytrynowy

W szklance ciepłej wody rozpuszczamy dwa opakowania kwasku cytrynowego. Po piętnastu minutach wlewamy roztwór do odpływu.

Sól, soda oczyszczona i ocet

Do odpływu wsypujemy szklankę soli i szklankę sody. Taką samą ilość octu lekko podgrzewamy i zalewamy nim odpływ. Po dziesięciu minutach spłukujemy wszystko wrzącą wodą.

Środki chemiczne – najszybszy sposób na odetkanie odpływu

Z niektórymi zatorami w rurach, szczególnie w łazience, domowe sposoby mogą sobie nie poradzić. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki chemiczne w postaci żelu lub granulek. Te pierwsze są skuteczniejsze i działają mniej szkodliwie na rury. W wielu preparatach tego typu znajduje się wodorotlenek sodu, dlatego musimy używać ich bardzo ostrożnie, aby się nie poparzyć. Co ważne, produkty z wodorotlenkiem sodu niszczą aluminium, więc nie powinniśmy ich stosować, gdy rury mają elementy wykonane z tego materiału.

Pamiętajmy, że środki chemiczne są silnie żrące, a przez to niebezpieczne dla zdrowia. Przed ich użyciem zapoznajmy się dokładnie z instrukcją i postępujmy według niej. Wszelkie preparaty do udrażniania rur trzymajmy w miejscach niedostępnych dla dzieci.

Jak dbać o rury, by nie dopuścić do zatkania odpływu?

Jeśli zadbamy o rury, nie będziemy musieli mierzyć się z problemem zatkanego odpływu. O jakich działaniach zapobiegawczych warto pamiętać? Raz na dwa tygodnie możemy wlać do odpływu szklankę gorącej wody z trzema łyżkami soli lub sokiem z cytryny, pozostawić na noc i spłukać rano wodą. Unikajmy też wyrzucania do zlewu resztek jedzenia, fusów po kawie i herbacie czy wylewania oleju. Dobrym pomysłem jest kupienie sitka, które zatrzyma wpływanie nieczystości do rur.

Zdj. główne: Sasikan Ulevik/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*