Gadżety i akcesoria do akwarium

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Gadżety i akcesoria do akwarium

Artykuł sponsorowany

Akwarium to piękna ozdoba każdego pomieszczenia, a akwarystyka jest wspaniałym i wdzięcznym, ale straszliwie wciągającym hobby. Prawie każdy, jako dziecko marzył o rybkach w akwarium. Niektórzy w dorosłym życiu spełniają te marzenia, inni chcą naprawić swoje błędy młodości, i choć nie przywrócą życia złotej rybce z dwulitrowej kuli, teraz chcą zapewnić długie i godne życie jej następcom. Jakakolwiek nie byłaby Twoja motywacja, do rozpoczęcia swojej przygody z akwarystyką, samo akwarium nie wystarczy. Zobacz, jakie akcesoria i gadżety przydadzą Ci się do opieki nad rybkami. 

Niezbędne wyposażenie akwarium

Poza samym szkiełkiem niezbędne do założenia akwarium będą: filtr oraz grzałka. Filtr musi być dobrany do pojemności akwarium oraz rodzaju rybek, które w nim trzymasz. Jeśli ryby wolą bardziej stałą wodę i tylko delikatny ruch tafli, do mniejszych zbiorników idealnym wyborem będzie filtr Pat Mini od firmy Aquael. Ma on moce przerobowe do 120 litrów, ale do akwariów poniżej tej pojemności również świetnie się sprawdzi. Do większych akwariów lepszym wyborem będą filtry Aquael z serii Turbo, ale tworzą one dość silny prąd. Jeśli w dużym szkle mieszkają ryby lubiące stojącą wodę, postaw na filtr kaskadowy, który będzie dużo łagodniejszy. 

Kolejnym niezbędnym elementem każdego akwarium jest grzałka. Zapewnia ona odpowiednią temperaturę wody, a ciepła woda jest wymogiem większości gatunków ryb akwariowych. Moc grzałki również musi być dobrana do litrażu zbiornika. Oblicza się ją bardzo łatwo, mianowicie: minimum 1 W na 1 pojemności akwarium. Czyli 30 litrowe szkiełko wymaga co najmniej 30 watowej grzałki, a baniak 150 l grzałki o mocy 150 watów. Warto, żeby grzałka była wyposażona w termostat, wtedy będzie utrzymywać stałą temperaturę wody, bez Twojej ingerencji. 

W sklepie internetowym Aquael.pl możesz kupić gtowe już zestawy akwarystyczne z dobranymi do litrażu filtrem oraz grzałką.  To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących akwarystów. Taki zestaw jest też tańszy niż kompletowanie całego zestawu z osobnych elementów. 

Akcesoria do czyszczenia akwarium

Do sprzątania w akwarium nie potrzeba wcale wielu rzeczy. Poza wiadrem do spuszczania wody, przyda Ci się na pewno odmulacz, który nie tylko pozwoli z łatwością odlać część brudnej wody z akwarium, lecz także wyczyści podłoże z odchodów oraz resztek jedzenia. Przydatny jest też czyścik magnetyczny, który pomaga czyścić ściany akwarium z glonów czy kamienia bez konieczności wkładania ręki do wody. 

Lampa do akwarium

Akwarium jest najładniejsze i najzdrowsze dla ryb, jeśli są w nim żywe rośliny. Nie są one drogie ani trudne w uprawie. Tak naprawdę jedyne, czego potrzebują, to światło. Jeśli chcesz, by roślinność w zbiorniku była gęsta, a ryby aktywne i pięknie wybarwione, koniecznie kup dobrą lampę. Najczęściej akwaryści decydują się na oświetlenie ledowe, ponieważ jest najtańsze, a skuteczne. W dużych akwariach zdarza się też, że w pokrywie montowane są jarzeniówki. W gotowych zestawach akwariowych Aquaela załączone są już lampy lub pokrywy z gwintem na żarówkę, która oświetli zbiornik i pobudzi rośliny do wzrostu. 

Akwarystyka jest bardzo satysfakcjonującym hobby, które może zapewnić bardzo dużo radości oraz rozrywki. Zadbane akwarium jest też wspaniałą ozdobą salonu czy sypialni. Chociaż same początki mogą być dość kosztowne, utrzymanie akwarium jest naprawdę tanie, a niezwykle efektowne.

Zdjęcie główne: MART PRODUCTION/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*