Jak radzić sobie z kamieniem w łazience za pomocą naturalnych środków?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak radzić sobie z kamieniem w łazience za pomocą naturalnych środków?

Utrzymanie czystości w łazience, zwłaszcza jeśli nie chcemy używać chemicznych środków czyszczących, nie jest proste. Oczywiście naturalne sposoby czyszczenia wszechobecnego tutaj kamienie nie są może aż tak proste, jak w przypadku tradycyjnych środków, ale równie skuteczne, więc jeśli troska o środowisko leży Ci na sercu, sprawdź nasze podpowiedzi i żyj bardziej ekologicznie. 

W naszych łazienkach kamień gromadzi się w różnych miejscach. Pojawia się na bateriach, brodziku, wannie, kabinie prysznicowej, płytkach, a także toalecie. Często usunięcie go sprawia nam nie lada problem i zajmuje dużo czasu. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak się go pozbyć szybko i skuteczne przy użyciu domowych sposobów, za pomocą naturalnych środków bezpiecznych dla środowiska i rodzinnego budżetu. 

Niezawodny ocet

Ocet spirytusowy to sposób, który od lat sprawdza się do usuwania kamienia z armatury. Jest on równie, a może i bardziej, skuteczny niż chemiczne środki czystości. Jednak używając go, musimy liczyć się z nieprzyjemnym ostrym zapachem, jaki z siebie wydaje. Oczywiście i na to są sposoby – wystarczy dodać do niego kilka kropli olejku eterycznego, a woń okaże się dużo bardziej znośna.
Jak czyścić? Wystarczy polać bądź przetrzeć nim zabrudzone miejsca i odczekać 5–10 minut. Jeśli zależy nam na wyczyszczeniu słuchawki prysznicowej, warto namoczyć ściereczkę i owinąć nią słuchawkę bądź nalać octu do woreczka lub miski i zamoczyć przedmiot w roztworze. Ocet nie tylko usunie kamień, ale dodatkowo doda blasku armaturze, zwłaszcza jeśli po opłukaniu przetrzemy powierzchnię suchą ściereczką. 

Pamiętaj jednak, by do czyszczenia łazienki octem założyć ochronne rękawice, a po skończonej pracy należy dokładnie spłukać czyszczone powierzchnie wodą, gdyż ocet może powodować ścieranie się np. chromu z baterii łazienkowych. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu działania, możemy połączyć ocet z wodą utlenioną.

Sok z cytryny

Do usuwania kamienia łazienkowego świetnie sprawdzi się również sok z cytryny. Wystarczy przelać sok do butelki z atomizerem i rozpylić go w wybranym miejscu. Dla uzyskania lepszych efektów warto powtarzać tę czynność. Po kilkunastu minutach spłucz dokładnie wodą i wytrzyj do sucha. W wersji dla leniwych możesz użyć przekrojonej cytryny 🙂 

Doskonałym zamiennikiem soku będzie kwasek cytrynowy połączony z wodą. Wystarczy szklankę ciepłej wody połączyć z 2 łyżkami kwasku, dokładnie wymieszać i wlać do butelki z atomizerem. Używać jak innych środków czyszczących. 

Soda oczyszczona

Kamień usuwa również obecna w każdym domu soda oczyszczona. Najlepsze efekty osiągniemy, robiąc z niej pastę w proporcji 3:1 z sody i wody. Tak przygotowaną substancję nakładamy na zabrudzone miejsca (w tym celu najlepiej sprawdzi się gąbka) i zostawiamy na ok. 2 godziny. Po tym czasie zmywamy wodą i wycieramy. 

Proszek sodowy pomoże nam natomiast w wyczyszczeniu fug i płytek łazienkowych z różnych osadów. Tu jednak dla lepszych efektów przyda się szmatka bądź szczoteczka do czyszczenia.

Coca-cola

To najmniej ekologiczny i naturalny, jednak świetnie sprawdzający się patent, zwłaszcza przy czyszczeniu kamienia w toalecie. Wystarczy wlać 1,5 szklanki coli do muszli klozetowej i zostawić na ok. godzinę, by pozbyć się nawet uporczywego kamienia. Następnie wyczyścić szczotką i spłukać.

Zdj. główne: Zac Gudakov/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*