Domy mobilne stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Zachwycają swoją praktycznością. W wielu amerykańskich programach można zobaczyć ciekawe propozycje domów mobilnych, które nie są aż tak drogie. Jakie są rodzaje domów mobilnych i jak wygląda ich kwestia, w kontekście prawa polskiego?
Domki na kołach zwane domkami holenderskimi lub angielskimi pojawiły się w Polsce prawie dekadę temu, głównie jako domki letniskowe na działkach rekreacyjnych. Domki holenderskie różnią się między sobą powierzchnią oraz wyposażeniem – a tym samym ceną. Domki są mobilne, więc można je przetransportować samodzielnie poprzez doczepienie ich do samochodu.
Zaletą tego typu domków jest ich dobre wyposażenie, m.in. w instalację elektryczną, instalację wodną i kanalizacyjną, a często nawet w kominek. Wśród ofert producentów można znaleźć również całoroczne domki na kołach. W USA nowością są mikrodomy.
Samochód z przyczepą zgodnie z przepisami ruchu drogowego, może zostać zaparkowany na drodze w miejscach do tego przeznaczonych – nawet jeśli będzie zaparkowany w danym miejscu przez kilka dni. Zabronione jest pozostawianie przyczepy bez samochodu na parkingu. Ograniczenie to nie obowiązuje na terenie nieruchomości oraz drogach prywatnych, jeśli właściciel wyrazi na to zgodę. Przyczepa musi być zarejestrowana.
Przyczepa kempingowa oraz domek holenderski niemający numerów rejestracyjnych zgodnie z orzecznictwem sądu jest obiektem budowlanym. Tym samym taki obiekt nie może poruszać się po drogach publicznych, a usytuowanie go na działce jest możliwe tylko po spełnieniu wymogów zawartych w prawie budowlanym.
W Polsce jest mało tego typu domów ze względu na problem z otrzymaniem pozwolenia na budowę. Domy tego typu cumuje się do specjalnie przygotowanych betonowych platform. Według polskiego prawa dom na wodzie musi być zarejestrowany w Polskim Związku Żeglarskim jako statek żeglugi śródlądowej lub jako jednostka portowa.
Aby doprowadzić media do domu na wodzie niezbędna jest umowa dzierżawy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej. Wysokość opłaty za jeden metr kwadratowy gruntu pod wodą to 8,9 zł. Jeśli dom na wodzie zostanie zarejestrowany jako jacht, to właściciel, musi mieć uprawnienia do kursów żeglarskich.
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się domy z kontenerów. Nowoczesne firmy urządzają w nich swoje biura. Domy te są w pełni mobilne – można załadować je na ciężarówkę i przewieźć w inne miejsce. Dom z kontenerów może stać bez zezwoleń w jednym miejscu do 10 dni.
Jeśli dom z kontenerów ma stać na działce dłużej niż 120 dni, to wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli taki dom ma stać krócej niż 120 dni, a dłużej niż 10 dni, to wymagane jest tylko zgłoszenie. Jednak po upływie 120 dni należy go trwale usunąć z działki.
Jeśli właściciel domu mobilnego chce doprowadzić do niego media, to musi mieć tytuł własności gruntu, na którym stoi dom. Isola System zaprojektowała prototyp samowystarczalnego domu mobilnego, który jest energooszczędny i samowystarczalny – dzięki panelom słonecznym produkuje ciepło i prąd, a ogrzewaną wodę czerpie z rzeki. Dzięki zamontowanym filarom woda nadaje się do spożycia.
Najnowocześniejsze mobilne domy posiadają odpowiednią izolację cieplną, dzięki której jest zachowana optymalna temperatura w środku domu.
Firmy zajmujące się budową domów mobilnych w Polsce to: