Digital marketing – czym jest i jak go wykorzystać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Digital marketing – czym jest i jak go wykorzystać?

W dzisiejszych czasach standardem staje się przenoszenie działań promocyjnych do internetu. W ich skuteczności pomagają precyzyjnie zaplanowane strategie, powstające między innymi przy zastosowaniu założeń digital marketingu.

Skuteczny marketing musi odpowiadać na potrzeby odbiorców. Dziś wielkie pole do popisu daje cyfryzacja i rozwijająca się technologia. Korzystanie z ich ogromnego potencjału umożliwiają przemyślane działania oparte na digital marketingu.

Czym jest digital marketing? To inaczej marketing cyfrowy. Już sama nazwa wyjaśnia obszar działań, które są oparte na wykorzystaniu cyfrowych kanałów do komunikacji z potencjalnymi klientami. W digital marketingu wykorzystuje się wszystkie media cyfrowe, jednak ten termin najczęściej odnosi się do działań internetowych.

Digital marketing najczęściej obejmuje takie działania promocyjne, jak:

  • SEO – optymalizowanie pod kątem wyszukiwarek internetowych,
  • content marketing – tworzenie użytecznych, wartościowych i unikalnych treści,
  • e-mail marketing,
  • prowadzenie profili w mediach społecznościowych,
  • planowanie i przeprowadzanie płatnych kampani reklamowych typu PPC, na przykład przy wykorzystaniu Google Ads.

Dlaczego warto korzystać z digital marketingu?

Z internetu korzysta już kilka miliardów użytkowników. Trudno znaleźć przestrzeń, która bardziej nadawałaby się do realizowania celów marketingowych i biznesowych i która lepiej sprzyjałaby pozyskiwaniu kolejnych klientów. Obecnie docieranie do potencjalnych nabywców przy użyciu kanałów cyfrowych stało się tak znaczącym elementem marketingowego przekazu, że nie da się tego ignorować, jeśli chce się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom konsumentów.

Cyfrowy marketing zapewnia szeroki zasięg, który nie był możliwy w takiej skali podczas korzystania z tradycyjnych kanałów marketingowych. Co ważne, kampanie oparte na założeniach digital marketingu skupiają się na personalizacji przekazów reklamowych, dzięki czemu jest większa szansa, że trafią one do osób zainteresowanych danym produktem bądź usługą. Ponadto ten rodzaj marketingu pozwala analizować dotychczasowe działania, kontrolować je, a także mierzyć efekty przy wykorzystaniu dedykowanych narzędzi analitycznych. A przecież nikt nie lubi działać na oślep, prawda?

Opracowując strategię zakładające wykorzystanie marketingu cyfrowego, warto brać pod uwagę różne kanały dotarcia do klientów. Nie musimy skupiać się na promowaniu tylko w jednej przestrzeni. Lepsze efekty osiągniemy, jeśli będziemy widoczni w największej wyszukiwarce, czyli Google, oraz w najsłynniejszych mediach społecznościowych, na przykład na Facebooku lub Instagramie. Promować możemy się także w obrębie platform zakupowych, na których sprzedajemy swoje produkty. Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnianie działań digital marketingowych strategiami oferowanymi przez poszczególne platformy. Przykładowo Allegro proponuje korzystanie z Allegro Adas. Kampanie Allegro Ads wyróżniają się wysoką skutecznością w docieraniu do nowych klientów i pomagają zwiększyć przychody ze sprzedaży.

Zdjęcie główne: Lukas Blazek/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*